Artykuł sponsorowany

Ostatnia wola u notariusza – o czym warto pamiętać?

Ostatnia wola u notariusza – o czym warto pamiętać?

Sporządzenie testamentu daje możliwość rozdysponowania majątku po śmierci w sposób zgodny z przekonaniami. Warto więc zadbać o to, by ostatnia wola była zabezpieczona przed jakimikolwiek nieprawidłowościami – odwiedzenie kancelarii notarialnej i  sporządzenie testamentu to najlepsza gwarancja spełnienia ostatniej woli. Co daje pewność spadkodawcy i jak dokładnie przebiega wizyta u notariusza?

Testament z własnej woli

Zarządzanie majątkiem po śmierci poprzez sporządzenie testamentu w kancelarii notarialnej wymaga od spadkodawcy spełnienia kilku warunków. Głównym z nich jest konieczność posiadania zdolności do czynności prawnych, przez co rozumiane jest osiągnięcie pełnoletności oraz całkowita poczytalność w trakcie spisywania testamentu. Jeżeli jego przygotowanie odbywa się za pomocą groźby, błędu czy w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji – jest nieważny. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest spisanie ostatniej woli w formie aktu notarialnego. Notariusz Barbara Maria Front prowadzi kancelarię świadczącą m.in. tego typu usługi. Spisanie testamentu u notariusza to nie tylko zabezpieczenie pod względem prawnym, ale też pozbawienie dokumentu ewentualnych błędów merytorycznych dzięki poradom wykwalifikowanego, doświadczonego specjalisty. Jeżeli więc ostatnia wola zostanie sporządzona jako testament notarialny, staje się tym samym dokumentem urzędowym, dzięki czemu spadkodawca ma pewność, że jego majątek po śmierci zostanie rozdysponowany zgodnie z jego przekonaniami.

Najważniejsze kwestie

Przy własnoręcznym sporządzaniu testamentu należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii z tym związanych. Ostatnia wola musi być pozbawiona wszelkich uchybień formalnych, co gwarantuje skorzystanie z pomocy kancelarii notarialnej w jej przygotowaniu. Notariusz musi też potwierdzić tożsamość wszystkich osób, które biorą udział w czynności notarialnej – w tym wypadku jest to zazwyczaj jedynie spadkodawca. Kancelaria jest również w stanie zapewnić obsługę osobom posługującym się językiem obcym. Taka sytuacja wymaga jednak zaangażowania tłumacza, który przeprowadzi translację testamentu. Wymaga on ponadto czytelnych podpisów – własnoręcznie składają je: notariusz lub asesor, a także inne osoby biorące udział w czynności notarialnej. Jeżeli spadkodawca nie jest z jakiegoś powodu w stanie złożyć podpisu, wykonywany jest tuszowy odcisk palca, obok którego wpisywane są dane osoby ustanawiającej testament. Koszty sporządzenia takiego aktu notarialnego nie są wysokie, a gwarantują zrealizowanie ostatniej woli zgodnie z przekonaniami, dlatego warto skorzystać z usług renomowanej kancelarii i spisać testament notarialny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz