Artykuł sponsorowany

Optymalizacja kosztów robót budowlanych

Optymalizacja kosztów robót budowlanych

Roboty budowlane często związane są z wielkimi nakładami finansowymi. Aby możliwe było zaoszczędzenie choćby części z zainwestowanych pieniędzy, warto dokonać optymalizacji kosztów. Zabieg ten może pozwolić na wydanie mniejszej ilości pieniędzy podczas prac budowlanych. Jednak, aby dokonać fachowej optymalizacji kosztów robót budowlanych, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług osoby, która się na tym zna.

Na jakim etapie zaczyna się optymalizacja kosztów?

Etap przygotowania robót budowlanych złożony jest z kilku części projektowania. Na samym początku mamy do czynienia z ogólną koncepcją. Jest to projekt, którego cel stanowi przedstawienie możliwości gruntu pod zabudowę. Kolejną częścią tego etapu jest projekt budowlany. Dokument ten jest częścią dokumentacji budowy i przedstawia plany inwestycji budowlanej. Należy go sporządzić według ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ostatnim dokumentem jest projekt wykonawczy, który stanowi opracowanie uzupełniające i uszczegóławiające projekt budowlany. Musi być on wykonany dokładnie, ponieważ jest niezbędny do sporządzenia między innymi kosztorysu inwestorskiego.

Coraz dokładniejsze projekty, pozwalają na uzyskanie coraz większej ilości informacji na temat, z jakimi kosztami będzie wiązała się dana inwestycja. Znając koncepcję zawierającą wizualizację budynku, przekroje, rzuty kondygnacji można rozpocząć optymalizację kosztów robót budowlanych. Na tym etapie powinno zwrócić się uwagę na dostosowanie parametrów technicznych, a także zastosowań technologicznych i rozwiązań konstrukcyjnych do rzeczywistych potrzeb.

Optymalizacja kosztów robót budowlanych – na co zwrócić uwagę?

Podczas opracowywania projektu budowlanego i projektu wykonawczego, przyjmowane są już konkretne rozwiązania. To wiąże się bezpośrednio z ceną wykonania robót budowlanych. Rozwiązania zawarte w projekcie mogą być zastępowane przez analogiczne technologie, które są tańsze, a jednocześnie nie będą wpływać na obniżenie parametrów technicznych i końcowego efektu. Na tym etapie czynny udział musi brać kosztorysant, który będzie wiedział jak poradzić sobie z analizą optymalizacji kosztów. Usługi, takie jak analiza optymalizacji kosztów oferowane są przez różnego rodzaju firmy z tej branży, np. Ck Bau z Daleszyc. Bez udziału kosztorysanta trudno będzie zamawiającemu dokonać jakichkolwiek zmian, które pozwoliłby na zaoszczędzenie.

Osoby odpowiedzialne za budżet budowy, zamawiający i projektanci podczas opracowywania projektu budowlanego i wykonawczego powinni zwrócić uwagę na:

  • rozwiązania znajdujące się w projekcie, możliwość zastosowania tańszych technologii, spełniających te same wymogi,
  • optymalizację zużycia materiałów i pracy sprzętu,
  • optymalizację kosztów związanych z zapleczem budowy,
  • zminimalizowanie ryzyka.

Pamiętać również należy o optymalizacji kosztów utrzymania budynku w późniejszym czasie, ponieważ czasem opłaca się więcej zainwestować podczas budowy, aby uniknąć kosztów w późniejszym czasie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz