Artykuł sponsorowany

Opłata akcyzowa za sprowadzanie samochodu osobowego – deklaracja AKC-U

Opłata akcyzowa za sprowadzanie samochodu osobowego – deklaracja AKC-U

Jednym z typów towarów, które objęte są podatkiem akcyzowym, są sprowadzane do Polski samochody, głównie z Niemiec. Każdy dealer samochodowy, warsztat, czy też osoba indywidualna, musi przy takiej procedurze, nie tylko posiadać przełożone na język polski dokumenty rejestracyjne, ale także musi złożyć w odpowiednim urzędzie deklarację AKC-U!

Pomoc agencji celnej

Wbrew pozorom jednorazowe lub stałe – w ramach działalności gospodarczej – sprowadzanie samochodu osobowego z innych krajów Unii Europejskiej, jest procedurą bardzo złożoną. Dzisiaj, aby przyśpieszyć ten proces tak, aby klienci np. dealerów motoryzacyjnych, mogli uzyskać zamówione auta na czas, tego typu podmioty – i nie tylko – podejmują długofalową współpracę z agencjami celnymi. Jeśli chodzi o import samochodów, jest to w Polsce olbrzymi rynek obrotu produktami wtórnymi, który warty jest miliony złotych. Odpowiednia obsługa administracyjna, jest zatem niesamowicie ważna. Jej głównym elementem, jest zaś sporządzanie odpowiednich deklaracji AKC-U (np. AKC-U/S(2) 2019), a także deklaracji INTRASTAT, jeśli dany podmiot jest zobowiązany do ich przygotowywania. Najlepsze agencje celne, są również gotowe na przeprowadzanie procedury uproszczonej w imporcie i eksporcie, z możliwością zastosowania mechanizmów odroczenia płatności podatku VAT! Takie pełne doradztwo w zakresie prawa celnego, świadczy między innymi firma ŻAKIEWICZ Agencja Celna Kraków.

Składowe deklaracji AKC-U

Deklaracja AKC-U może występować w formie uproszczonej – np. dla wspomnianego formularza AKC-U/S (2), który można pobrać ze strony podatki.gov.pl. Tego typu dokument składa się wtedy z sześciu podstawowych części, do których zalicza się:

  1. A. Właściwy organ i cel składania deklaracji;
  2. B. Dane podatnika;
  3. C. Wysokość podatku akcyzowego;
  4. D. Obliczenie wysokości podatku akcyzowego od samochodów osobowych;
  5. E. Podpis podatnika lub dane i podpis osoby reprezentującej podatnika (np. agencji celnej);
  6. F. Adnotacje Urzędu Skarbowego. 

Warto przy tym zauważyć, że jedną z najważniejszych, jest zaś w deklaracji część „D” – Obliczenie wysokości podatku akcyzowego od samochodów osobowych, w której należy wykazać m.in. takie dane, jak: stan samochodu, markę, model, rok produkcji, stan techniczny sposób napędu, przebieg w kilometrach, rodzaj skrzyni biegów, pojemność silnika, czy numer VIN podwozia, nadwozia oraz ramy. Obecnie zaś obowiązują dwie stawki akcyz, które wynikają z pojemności silnika auta, są nimi:

  • podatek akcyzowy na poziomie 3,1% wartości pojazdu, w przypadku silnika o pojemności do 2000 cm3,
  • podatek akcyzowy na poziomie 18,6% wartości pojazdy, w przypadku silnika o pojemności powyżej 2000 cm2
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz