Materiał Partnera

Różnice między transportem a spedycją

Różnice między transportem a spedycją

Transport i spedycja bardzo często stosowane są zamiennie, odnosząc się do tej samej czynności. Taki błąd wynika jednak z braku znajomości obydwu terminów. W rzeczywistości bowiem są to dwa zupełnie inne obszary – chociaż w pewnym stopniu ze sobą powiązanie. Jakie są podstawowe różnice między transportem a spedycją, na które należy zwrócić uwagę?

Transport – konkretny rodzaj usługi

Transport definiowany jest jako przewóz towarów oraz ludzi między dwoma, konkretnymi punktami za pomocą określonego środka. Dzięki temu można wyróżnić różne rodzaje transportu. Najpopularniejszy z nich jest lądowy, który uwzględnia dwie kategorie: drogowy oraz kolejowy. Oprócz tego występują także:

  • transport morski,
  • transport lotniczy.
Specjalista z firmy AMW Logistics zauważa: Bardzo często zdarza się, że dostarczenie konkretnych produktów odbywa się za pomocą dwóch różnych rodzajów transportu. Jest to zależne nie tylko od specyfiki transportowanych materiałów, ale także od położenia punktów, pomiędzy którymi dostarczany jest dany asortyment. Jednym z najchętniej wybieranych jest od wielu lat transport lądowy. Czasem jednak jego wykorzystanie bez wsparcia morskiego, czy lotniczego nie jest możliwe – dodaje.

Spedycja – kompleksowe połączenie kilku usług

Spedycja w swoich działaniach obejmuje transport, który jest jednym z jej głównych zagadnień. Jednak oprócz tego jest to także szereg innych usług wykonywanych przez specjalistów. Ta kompleksowość sprawdza się w przypadku większych przedsiębiorstw, gdzie konieczna jest właściwa logistyka transportu. Jednak także coraz więcej mniejszych firm korzysta z usług spedycyjnych. Co dokładnie zalicza się do spedycji? Jest to przede wszystkim:

  • doradztwo w zakresie wyboru odpowiednich środków transportu dopasowanych do produktów,
  • pomoc w organizacji transportu oraz nadania i odebrania przesyłek,
  • kontrola dokumentacji związanej z transportem, a także pośrednictwo z firmami przewozowymi i podpisywanie umów w imieniu klienta,
  • zapewnienie ubezpieczenia transportowanym towarom,
  • organizacja formalności związanych z przewozem granicznym – kontrola towaru związana z odprawami celnymi.

Analizując zakres działań określany mianem spedycji, można zauważyć podstawową różnicę w porównaniu z transportem. Odgrywa on dość duże znaczenie podczas usług spedycyjnych, jednak nie jest tym samym.

Czy warto korzystać z usług firm spedycyjnych?

Coraz większa liczba przedsiębiorstw korzysta z usług spedycyjnych. Jest to przede wszystkim ogromna wygoda oraz oszczędność czasu. Specjalista doskonale wie, jakie rozwiązania wybrać, aby zapewnić optymalny transport. Doskonale odnajduje się także w kwestiach prawnych związanych chociażby z wyżej wspomnianymi odprawami celnymi. Jest to tak naprawdę idealny wybór dla tych osób, którym zależy na podniesieniu efektywności działania firmy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz