Artykuł sponsorowany

Ocieplenie fasady domu jednorodzinnego. Czy warto zdecydować się na wełnę mineralną?

Ocieplenie fasady domu jednorodzinnego. Czy warto zdecydować się na wełnę mineralną?
Obecnie w budownictwie jednorodzinnym wiele uwagi poświęca się doborowi wysokiej jakości materiałów, a czasy, w których o ich zakupie decydował argument najniższej ceny, na szczęście bezpowrotnie minęły. Zjawisko to w sposób szczególny widoczne jest w przypadku produktów odpowiadających za termoizolację całego obiektu. Doskonały przykład stanowi tutaj ciesząca się coraz większą popularnością wełna mineralna. Co warto o niej wiedzieć?

Wełna mineralna – charakterystyka i zalety


Już na samym początku pojawia się zasadnicze pytanie, czym tak naprawdę jest tego typu wełna? Jak sama nazwa wskazuje, inwestorzy mają tutaj do czynienia z produktem pochodzenia mineralnego, który produkowany jest ze skał bazaltowych lub piasku kwarcowego w zaawansowanym procesie technologicznym. Co do zasady stopiony bazalt lub szkło wraz z odpowiednimi dodatkami mineralnymi poddawane są procesowi rozwłókniania, w którego efekcie powstają charakterystyczne włókna.

Następnie dodaje się do nich tzw. lepiszcze. Uzyskane w ten sposób płyty cechują się bardzo pożądanymi przez inwestorów właściwościami. Jakimi konkretnie? Mowa tutaj przede wszystkim o tym, iż wełnę mineralną wyróżnia niski współczynnik przenikania ciepła wynoszący od 0,030 do 0,045 W/(m·K) – a jest to wynik wręcz identyczny, jak w przypadku wysokiej klasy styropianów.

Jednakże wełna mineralna ma nad spienionym polistyrenem jedną zasadniczą przewagę. Dzięki swojej specyficznej budowie znacznie lepiej radzi sobie z izolacją akustyczną budynku, co może okazać się szczególnie przydatne w sytuacji, w której dom zlokalizowany jest nieopodal ruchliwej ulicy. Ponadto wełna mineralna jest stabilna wymiarowo, odporna na czynniki biologiczne i ognioodporna. Co jeszcze warto wiedzieć?


Czy wełna mineralna ma jakieś wady?


Przyglądając się uważniej właściwościom nowoczesnych wełen mineralnych, z pewnością można pomyśleć, iż jest to rozwiązanie wręcz idealne. I choć pod kątem parametrów izolacyjnych materiałowi temu rzeczywiście trudno coś zarzucić, to trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest on pozbawiony wad. Wełna to produkt higroskopijny i nasiąkliwy. Jej ewentualne zamoknięcie – mogące powstać wskutek np. popełnienia błędów montażowych – wiąże się niestety z bardzo poważnymi konsekwencjami.

W skrajnych przypadkach płyty użyte do ocieplenia elewacji mogą całkowicie stracić swoje wartości użytkowe. Dom przestaje być chroniony, a straty energii są odczuwalne de facto natychmiast. Jak podkreślają specjaliści z firmy Budowa Domów, za sporą wadę wełny uznaje się również ich sporą wagę, która osobom niedoświadczonym może sprawić wiele problemów podczas instalacji. Dlatego też z praktycznego punktu widzenia prace należy powierzyć jedynie najlepszym wykonawcom, którzy zadbają o sprawną i rzetelną realizację prac.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz