Materiał Partnera

Na czym polega prowadzenie księgi przychodów i rozchodów?

Na czym polega prowadzenie księgi przychodów i rozchodów?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest łatwe, jednak z pewnością warte zachodu. Praca dla siebie daje mnóstwo satysfakcji, a dobrze prosperujący biznes – poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że zarządzanie firmą wymaga od nas nie tylko zaangażowania i wiedzy, ale także przestrzegania wielu przepisów, w tym obowiązku prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR). Na czym polega jej prowadzenie? Podpowiadamy.

Księga przychodów i rozchodów ma przede wszystkim ułatwić prowadzenie rachunkowości oraz rozliczanie się z urzędem skarbowym.

Ewidencja przychodów i kosztów

Księga przychodów i rozchodów to nic innego, jak ewidencja, w której znajdują się zestawienia przychodów i kosztów wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej. W obecnych czasach KPiR niewiele ma wspólnego z opasłymi teczkami zapełnionymi masą dokumentów – to raczej profesjonalne, komputerowe zestawienie, które skrupulatnie monitoruje wszelkie finansowe działania firmy. Powinny się w nim znaleźć wszystkie transakcje – zarówno wydatki, jak i wpływy. Tylko wówczas dokument może stać się rzetelną i solidną podstawą do rozliczeń z urzędem skarbowym.

Czy każdy musi prowadzić KPiR?

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów nie jest obowiązkowe dla każdego. KPiR muszą posiadać osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą oraz właściciele spółek jawnych, cywilnych i partnerskich, których dochody roczne nie przekroczyły 1,2 mln euro. Istnieje możliwość zwolnienia z odpowiedzialności prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Wskazania to podeszły wiek lub ciężka choroba właściciela firmy. Wówczas trzeba złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednie podanie. Jednak pamiętajmy, że nie musimy prowadzić KPiR samodzielnie. Lepiej zlecić to zadanie specjalistom, którzy dysponują ogromną wiedzą na tematy podatkowe i finansowe jak Biuro Rachunkowe Pimag we Wrocławiu. Skorzystanie z pomocy ekspertów niesie za sobą szereg korzyści – przede wszystkim zyskujemy poczucie spokoju i bezpieczeństwa, gdyż odpowiedzialność za zeznania podatkowe i inne dokumenty spada na biuro rachunkowe. Co więcej – zyskujemy znacznie więcej czasu na rozwój naszego biznesu. Dlatego jest to idealna opcja dla firm, które cenią najlepsze rozwiązania i chcą, aby sprawy podatkowe i finansowe firmy znalazły się w sprawdzonych rękach.

Dobre biuro rachunkowe jest na wagę złota – jego pracownicy nie tylko skrupulatnie prowadzą księgi przychodów i rozchodów, ale także sporządzają deklaracje do urzędów skarbowych, reprezentują klienta przed organami podatkowymi, zapewniają pełną obsługę kadrowo-płacową oraz profesjonalne doradztwo prawne, finansowe i podatkowe.

Opracowanie:
Wrocław, Władysława Łokietka 4 lok. 2
tel. 71 723 48 39
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz