Materiał Partnera

Jakie dokumenty są niezbędne w przedsiębiorstwie?

Jakie dokumenty są niezbędne w przedsiębiorstwie?

Kiedy zakładamy działalność gospodarczą, stawiamy tym samym przed sobą wiele wyzwań. Będąc właścicielami firmy, musimy zadbać o jej sprawne funkcjonowanie, a co za tym idzie - prowadzenie niezbędnej dokumentacji księgowej. Wielu osobom sprawia ona sporo trudności, dlatego warto przyjrzeć się bliżej konkretnym wymaganiom, jakie prawo stawia przedsiębiorcom.

Księga przychodów i rozchodów czy ewidencja przychodów?

Zakładając działalność gospodarczą, mamy do wyboru kilka form rozliczeń podatkowych. Pierwsze dwie, czyli podatek liniowy oraz podatek na zasadach ogólnych, obligują przedsiębiorcę do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Ten dokument jest częścią księgowości małej, dla firm, których przychody netto nie przekraczają 2 mln euro rocznie. Księgę zakłada się z dniem 1 stycznia roku podatkowego lub w dniu założenia działalności gospodarczej. Od niedawna istnieje także możliwość prowadzenia jej w formie elektronicznej.

Jeśli decydujemy się na podatek ryczałtowy, jesteśmy zobligowani do prowadzenia ewidencji przychodów. To dobre rozwiązania dla przedstawicieli tzw. wolnych zawodów lub budowlańców. Tę formę również można prowadzić w sposób klasyczny lub komputerowy, najważniejsze, aby była na bieżąco aktualizowana w sposób rzetelny i chronologiczny. Jeśli zlecamy prowadzenie ewidencji firmie zewnętrznej, jesteśmy zobowiązani, aby poinformować o tym fakcie urząd skarbowy.

Rozliczenia podatkowe i ZUS w działalności gospodarczej

Będąc przedsiębiorcą, musimy oczywiście liczyć się z koniecznością regularnego rozliczania się z podatku. Jeśli jesteśmy czynnym podatnikiem VAT, to dotyczy nas comiesięczne rozliczenie z deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K w przypadku deklaracji kwartalnej). Wypełnia się ją na podstawie prowadzonego rejestru zakupu i sprzedaży VAT. W internecie można znaleźć różne aplikacje służące prowadzeniu dokumentacji. Dla osób mniej wtajemniczonych lub bardziej zapracowanych świetnym rozwiązaniem będzie zlecenie tej czynność firmie zewnętrznej. MT Biuro rachunkowo podatkowe Teresa Michniewicz to eksperci w tej dziedzinie, którzy zdejmą z naszych barków wszystkie obowiązki księgowe.

Ostatnim, ważnym procesem rozliczeniowym są składki ZUS. W działalności gospodarczej jednoosobowej rozliczamy się do 10. dnia każdego miesiąca. Kiedy zatrudniamy pracowników, okres ten wydłuża się do 15.


Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz