Materiał Partnera

Na czym polega pośrednictwo transportowe?

Na czym polega pośrednictwo transportowe?

Czym dokładnie jest pośrednictwo transportowe? Polskie prawo nie definiuje dokładnie tego pojęcia. Nie nakłada także norm prawnych. Obszar ten można określić jako działalność związaną z różnego rodzaju usługami transportu drogowego. Polegają one na dostarczeniu produktów we wskazane miejsce, ale nie tylko. Jest to długotrwały proces, na który składa się kilka różnych etapów. 

Pośrednictwo transportowe - zakres usług

Pośrednictwo transportowe stanowi umowę, która nie podlega pod przepisy zawarte w kodeksie cywilnym. W praktyce oznacza to, że umowa tego rodzaju dotyczy ogólnie pojętej pomocy osoby trzeciej. Jej głównym zadaniem jest doprowadzenie do porozumienia lub do załatwienia wyznaczonych w umowie obowiązków pomiędzy dwiema stronami.

Pośrednik tego typu może oferować szereg usług, między innymi:

  • poszukiwanie odpowiedniego partnera,
  • pełnienie roli mediatora pomiędzy stronami,
  • prowadzenie negocjacji,
  • zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji.
Specjalista z firmy PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO-USŁUGOWE VOMAX MARIUSZ ZAWADZKI wyjaśnia: W przypadku pośrednictwa transportu drogowego, pośrednik nie tylko zajmuje się organizacją całego przedsięwzięcia, ale także może wykonywać część zadań, którymi na co dzień zajmuje się spedycja. Jednak należy pamiętać, że spedycja, a pośrednik transportowy to odmienne od siebie pojęcia o różnym zakresie obowiązków - dodaje.

Pośrednictwo transportowe w praktyce

Prowadzenie działalności gospodarczej, której głównym zadaniem jest pośrednictwo transportowe, jest uwarunkowane pewnymi normami. W celu prowadzenia tego rodzaju usług konieczne jest posiadanie odpowiedniej licencji. Ta wydawana jest przez starostę, adekwatnie do miejsca zamieszkania właściciela danej firmy. Posiadanie odpowiedniej i ważnej licencji jest niezwykle istotne – brak tego dokumentu podczas wykonywania usług transportowych może zakończyć się nałożeniem na daną firmę mandatu karnego w wysokości ośmiu tysięcy złotych. Należy również liczyć się z koniecznością wykazania odpowiedniej zdolności finansowej, która będzie w stanie pokryć np. zaistniałe podczas transportu szkody.

Spedycja czy pośrednictwo transportowe?

W wielu przypadkach duże firmy decydują się na korzystanie z kompleksowej usługi, jaką jest spedycja. Wpływa to na oszczędność cennego czasu. Wybrana firma spedycyjna zajmuje się organizacją transportu z punktu A do punktu B. W tym celu wszystkie formalności związane z transportem również leżą po stronie firmy spedycyjnej.

Podobny zakres usług świadczy pośrednictwo transportowe, będące stroną pomiędzy dostawcą a odbiorcą. Wobec tego typu przedsiębiorstw nakładanych jest jednak wiele wymagań, jakie muszą zostać spełnione. Co więcej, nie każda firma może oferować usługi pośrednika transportowego – konieczne jest posiadanie odpowiedniej licencji.

Wybór pomiędzy spedycją a pośrednictwem transportowym jest trudny. Są jednak sytuacje, w których wybór pośrednictwa transportowego jest oczywisty – dotyczy to między innymi mniejszych firm. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz