Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja może u niektórych osób budzić nieprzyjemne skojarzenia, ale ten zabieg całkiem niesłusznie ma złą sławę u pacjentów gabinetów stomatologicznych. Niesłuszną dlatego, że faktycznie jest on często ostatnim sposobem ratunku dla zęba objętego poważną próchnicą. Do tego leczenie kanałowe wykonywane w znieczuleniu, a to dziś już właściwie standard, wcale nie jest bolesne. Co jeszcze warto wiedzieć o endodoncji?

Kiedy stosuje się endodoncję?

Leczenie kanałowe jest rekomendowane przy zapaleniu lub martwicy miazgi zęba oraz przy zmianach okołowierzchołkowych. Zdarza się też, że wykonywane jest powtórne leczenie kanałowe, jeśli kanały nie zostały wcześniej wypełnione prawidłowo. Czas trwania zabiegu zależy m.in. od tego, jak dużo czasu zajmie dentyście wyczyszczenie kanałów oraz ile ich jest.

Przebieg leczenia kanałowego

Kurację endodontyczną poprzedza zwykle dokładny wywiad z pacjentem, zbadanie uzębienia i diagnostyka RTG, która pozwala zaplanować przebieg leczenia. Jak ono wygląda? Stomatolog usuwa z kanałów chorego zęba miazgę i dezynfekuje je roztworem podchlorynu sodu. W zabiegu często wykorzystywany jest mikroskop zapewniający dokładny widok kanałów i zalegających w nich tkanek. Precyzyjne oczyszczenie kanałów jest kluczowe dla powodzenia tej metody leczenia. Oczyszczone już kanały są osuszane i szczelnie wypełniane przez stomatologa biokompatybilną gutaperką oraz uszczelniaczem. Jak podkreśla nasz ekspert z Przychodni Lekarskiej Del MED, kanał powinien być całkowicie szczelny, nie mogą się w nim też znajdować pęcherzyki powietrza. Zabieg ze względu na ból, który może mu towarzyszyć, jest zwykle wykonywany ze znieczuleniem. Wokół leczonego zęba tworzona jest bariera aseptyczna zabezpieczająca pacjenta i utrzymująca suchość. Zwieńczeniem zabiegu jest wstawienie plomby lub uzupełnienia protetycznego. 

Jakie objawy wskazują na zapalenie miazgi?

Powodem do niepokoju powinien być zawsze ból zęba, nawet mało dokuczliwy, jeśli pojawia się regularnie np. podczas picia zimnych napojów. Może być to sygnał, że ząb został dotknięty przez zapalenie miazgi, a to są objawy jej początkowej fazy. Jeśli wtedy pacjent uda się do stomatologa, do wyleczenia zęba mogą wystarczyć metody stomatologii zachowawczej. W przypadku niewyleczenia zęba problemy pogłębiają się: dolegliwości bólowe stają się coraz dotkliwsze, mogą pojawiać się też inne objawy np. gorączka czy brzydki zapach z ust. Zwykle wtedy dochodzi już do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba lub nawet jej martwicy i jedyną alternatywą dla ekstrakcji zęba jest leczenie kanałowe.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz