Artykuł sponsorowany

Nowoczesna protetyka – korony zębowe trwalsze niż naturalny ząb!

Nowoczesna protetyka – korony zębowe trwalsze niż naturalny ząb!

Walka o piękny uśmiech w przypadku bardzo zniszczonych zębów, nie musi opierać się o stosowanie licówek, czy też implantów oraz protez. Dzisiaj nowoczesna protetyka wielokrotnie pozwala, na zastosowanie wysokiej jakości koron porcelanowych, które odbudowują ząb, idealnie harmonizując się ze środowiskiem jamy ustnej oraz pozostałymi zębami. Ich największą zaletą jest niebywała trwałość, a także estetyka. W 100% imitują one naturalne uzębienie, dlatego są dzisiaj tak szeroko wykorzystywane.

Kiedy stosuje się korony porcelanowe?

Korony porcelanowe najczęściej stosowane są w przypadku znacznych ubytków danego zęba, przy jego ukruszeniu, lub zaatakowaniu dużej powierzchni tkanki chorobą próchniczą. Często zakładane są także wtedy, kiedy doszło do starcia zęba, np. w wyniku nawyku/schorzenia zwanego brukzismem (dowiedz się, jak leczy się tą przypadłość szynami relaksacyjnymi). Kolejnym zastosowaniem koron porcelanowych, są działania stomatologii estetycznej. Tu przede wszystkim mowa o poprawie wyglądu zębów dzięki zastosowaniu koron, a nawet o ich wyrównywaniu. W przypadku zakrzywień zębów, które nie wymagają złożonego leczenia ortodontycznego, ich korekcję można wykonać właśnie dzięki uzupełnieniom porcelanowym. Warto przy tym podkreślić, że można tego dokonywać również w przypadku braku zęba – np. na skutek wybicia piłką. Wtedy korona porcelanowa, mocowana jest na specjalnym implancie.

Etapy wykonania korony porcelanowej

Obecnie najczęściej korony wykonywane są z porcelany, rzadziej stosuje się tak zwane korony pełnoceramiczne, czy metalowe – pierwsze ze względu na wysoką cenę, a drugie ze względu na obniżoną estetykę. Cały proces przygotowania korony porcelanowej, wiąże się z koniecznością wyleczenia zęba (również metodą kanałową), będącego podstawą, a także przeprowadzenia szerszej diagnostyki, m.in. RTG jamy ustnej. Warto przy tym wiedzieć, że ząb przed nałożeniem korony musi być w odpowiedni sposób spiłowany/oszlifowany, a samo uzupełnienie najczęściej jest już wcześniej przygotowane. Wykonanie korony porcelanowej, to zatem proces, w którym pacjent, musi pojawić się w gabinecie przynajmniej dwa razy. Całość cementowana jest specjalnym tworzywem. Tu warto wspomnieć o tym, że dostępne są również wkłady koronowo-korzeniowe – stanowią je ćwieki cementowane do korzenia, które wzmacniają częściowo lub całkowicie złamane zęby.

Czy zakładanie korony porcelanowej boli?

Wielu pacjentów, którzy wymagają zabiegów protetycznych, nie tylko obawia się braku naturalnego efektu, ale także bólu podczas np. wykonywania koron. Warto wiedzieć, że dzisiaj nawet przy leczeniu kanałowym, pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu, dzięki specjalnym znieczuleniom w formie zastrzyków. Udając się na przykład do ośrodka Stomatologia Dorosłych i Dzieci, dokładnie specjalista omówi zakres wykonywanego leczenia, jego etapy, a także to, jaki zostanie uzyskany u pacjenta finalny efekt. Jest to polecany gabinet stomatologiczny, w tym protetyczny w miejscowości Zabrze! 

Opracowanie:
Zabrze, Góry Świętej Anny 19
tel. 32 271 39 92
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz