Artykuł sponsorowany

Sedacja – poprawa komfortu pacjenta w trakcie zabiegu stomatologicznego

Sedacja – poprawa komfortu pacjenta w trakcie zabiegu stomatologicznego
Statystyki pokazują, że lęk przed wizytą w gabinecie dentystycznym bywa tak paraliżujący, że wiele osób całkowicie rezygnuje z leczenia stomatologicznego. Na szczęście wdrożenie nowoczesnych metod uspokojenia pozwala zwiększyć komfort wizyty u lekarza i niemal całkowicie pozbyć się bólu. Sprawdźmy, na czym polega ta technika i dlaczego tak bardzo zrewolucjonizowała branżę stomatologiczną.  

Czym jest sedacja w stomatologii?

Sedacja to zabieg, który polega na zastosowaniu leków pomagających pacjentom zrelaksować się podczas zabiegów stomatologicznych. Poziomy stosowanych środków uspokajających obejmują: minimalną sedację (nie śpisz, ale jesteś zrelaksowany), umiarkowaną sedację (pacjent może niewyraźnie mówić i nie pamiętać zbyt wiele z przebiegu procedury), głęboką sedację (pacjent jest na skraju świadomości, ale nadal może zostać obudzony) oraz znieczulenie ogólne (pacjent jest całkowicie nieprzytomny).

Jakie rodzaje środków uspokajających stosuje się w stomatologii?

Jedną z najczęściej stosowanych technik sedacyjnych jest wdychanie podtlenku azotu – inaczej znanego jako „gaz rozweselający”. Gaz, w połączeniu z tlenem, jest wdychany przez maskę, która jest umieszczona nad nosem. Dentysta może kontrolować ilość otrzymywanej sedacji, a gaz ma tendencję do szybkiego zanikania. Jest to jedyna forma, dzięki której po zabiegu można pojechać od razu do domu.

Kolejną formą uspokojenia pacjenta jest sedacja doustna. Aby uzyskać minimalne uspokojenie, pacjent bierze pigułkę około godziny przed zabiegiem. Pigułka sprawia, że pacjent będzie senny, chociaż nadal nie będzie spał. W celu uzyskania umiarkowanej sedacji można podać większą dawkę. Inną formą umiarkowanej sedacji jest dożylne wprowadzenie leku uspokajającego – ta metoda pozwala dentystom na ciągłe dostosowywanie poziomu sedacji.

W przypadku głębokiej sedacji pacjent otrzymuje leki, które sprawiają, że jest prawie lub całkowicie nieprzytomny.  Podczas znieczulenia ogólnego wybudzenie może nastąpić dopiero wówczas, gdy jego działanie ustąpi lub nie zostanie odwrócone lekami. 

Czy sedacja jest bezpieczna?

Sedacja jest bezpieczną procedurą, o ile jest wykonywana przez doświadczonych dentystów, np. z MetroDent. Niemniej, niektóre osoby, zwłaszcza te cierpiące na otyłość lub z obturacyjnym bezdechem sennym, powinny porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem środków uspokajających. Niektórzy pacjenci są bardziej narażeni na komplikacje po znieczuleniu, dlatego warto skorzystać z usług specjalisty, który odpowiednio dobierze metodę sedacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz