Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie kanałowe?

Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe zębów jest chyba najbardziej przerażającym rodzajem zabiegu stomatologicznego dla pacjentów. Przez lata powstało na jego temat bowiem bardzo wiele (zazwyczaj niezgodnych z prawdą) historii. Jednak niewiele osób wie, że konieczność wykonania leczenia kanałowego jest zawsze sytuacją, w której zabieg ten jest ostatnią deską ratunku dla bardzo chorego zęba. Na czym on polega i kiedy koniecznie trzeba go wykonać?

Dlaczego wykonuje się leczenie kanałowe?

Wykonanie leczenia endodontycznego, bo tak profesjonalnie nazywa się leczenie kanałowe, jest konieczne zawsze wtedy, gdy choroba próchnicowa zęba jest już tak bardzo zaawansowana, że nie się jej pokonać przy użyciu innych, bardziej standardowych metod. Zazwyczaj pacjent, którego leczenie wymaga już przeprowadzenia takiego zabiegu, nie zgłasza się do gabinetu stomatologicznego na rutynową wizytę kontrolną, tylko z powodu silnego bólu zęba, który utrudnia mu codzienne funkcjonowanie. Pojawienie się takiego bólu najczęściej jest spowodowane tym, że bakterie próchnicowe zdołały już się przedostać przez szkliwo i zębinę, a teraz zaczynają atakować unerwioną i ukrwioną miazgę w kanałach zębowych. Jedyną możliwością uratowania takiego zęba, jest już dokładne wyczyszczenie kanałów zębowych z bakterii, czyli leczenie kanałowe.  Tego typu zabiegi, podobnie jak wszystkie inne polegające na leczeniu oraz zapobieganiu próchnicy zębów, wykonywane są w ramach stomatologii zachowawczej.

Przygotowanie do leczenia kanałowego

Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu konieczne jest najpierw sprawdzenie, ile dokładnie kanałów posiada dany ząb oraz jakiej są one długości i jaki jest ich przebieg. W tym celu wykonuje się zdjęcie RTG zęba. Po jego obejrzeniu można przystąpić do rozpoczęcia leczenia. Na początku pacjentowi podawane jest znieczulenie, a następnie otwiera się koronę zęba.

Czyszczenie i wypełnienie kanałów zęba

Po otworzeniu korony dentysta przystępuje do dokładnego wyczyszczenia kanałów zębowych. W trakcie tej czynności usuwane są zarówno bakterie próchnicowe, jak i zdrowa miazga zęba, dlatego po wykonaniu zabiegu ząb jest już martwy, jednak nadal będzie mógł pełnić swoje funkcje. W lepszych klinikach jak np. w Klinice Stomatologicznej Maxdent we Wrocławiu, czynność ta wykonywana jest przy użyciu mikroskopu operacyjnego, który pozwala dokładnie zobaczyć, czy kanały zęba zostały precyzyjnie wyczyszczone, a następnie uformowane w celu wypełnienia gutaperką. Przed wypełnieniem są one jeszcze dezynfekowane.

Po wypełnieniu kanałów zęba, można je wypełnić gutaperką i rozpocząć odbudowę korony zęba. Po zakończeniu zabiegu ząb nadal będzie mógł pełnić swoją funkcję i nie trzeba go będzie usuwać.

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz