Materiał Partnera

Wszystko o implantologii

Wszystko o implantologii

Implanty zębowe są coraz częściej stosowaną metodą odbudowy utraconych zębów. Nic dziwnego, odbudowa uzębienia przy użyciu nowoczesnych implantów jest najkorzystniejsza, zarówno ze względu na osiągane efekty estetyczne, jak i ze względu na możliwość całkowitej odbudowy funkcjonalności układu zębowego.

Budowa implantów zębowych

Implanty zębowe to tak naprawdę protezy korzeni zębowych, czyli elementy mające za zadanie odtworzenie całkowitej funkcjonalności korzenia zęba. Elementem który jest widoczny dla oka ludzkiego są mocowane na wszczepionych w szczękę filarach korony protetyczne.

Idealne odwzorowanie funkcjonalności korzenia jest możliwe dzięki zastosowaniu do budowy implanta odpowiednich materiałów. Jak tłumaczy nasz rozmówca, implantolog z gabinetu stomatologicznego Jardent w Iławie: Do budowy implantów najczęściej stosuje się tytan, stopy tytanu lub cyrkon. Te materiały wykazują się bardzo dużą odpornością na obciążenia mechaniczne oraz wykazują całkowitą biozgodność z żywymi tkankami człowieka. Dzięki temu nie są traktowane przez organizm jak materiał obcy, tylko jak jego integralna część. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu tkanka kostna może je obrastać, co skutkuje usunięciem ryzyka powstawania procesu atrofii, czyli zaniku kości, oraz zapewniona jest stabilność wszczepionego implantu.

Obrastanie implantów przez kość umożliwione jest przez pokrycie ich zewnętrznej części specjalną porowatą substancją, hydroaksapatytem lub plazmą tytanową.

Korony zębów

Po wszczepieniu implantów zębowych mocuje się do nich, za pomocą łącznika, korony protetyczne, które swoim wyglądem całkowicie odwzorowują wygląd naturalnych zębów. W zależności od zastosowanej metody implantacji, koronę protetyczną montuje się na filarze od razu po wykonaniu zabiegu jego wszczepienia lub dopiero po pewnym czasie. W niektórych przypadkach montuje się także korony tymczasowe, które po kilku tygodniach, w momencie w którym zagoiła się już rana po implantologii, zastępuje się koronami stałymi.

Korony tymczasowe wykonywane są z akrylu, natomiast korony stałe z porcelany. Materiał ten charakteryzuje bowiem najbardziej zbliżony wygląd do naturalnego szkliwa zęba. Dzięki temu uzupełnienie braków zębowych za pomocą implantów z koroną porcelanową, powoduje, że nowe zęby wyglądem są praktycznie nie do odróżnienia od zębów naturalnych.

Przewaga implantów nad innymi uzupełnieniami protetycznymi

Największą zaletą implantów zębowych jest możliwość odbudowy za ich pomocą całkowitej funkcjonalności zęba. Wszczepione implanty pełnią bowiem funkcję korzeni zębowych, dzięki czemu mogą wziąć na siebie takie same obciążenia. Jest to bardzo ważne w procesie przeżuwania pokarmów. Implanty, jak już wspominaliśmy, całkowicie blokują również powstawanie procesu atrofii. Jest to jedyna metoda uzupełnień braków zębowych, która daje takie możliwości. Inne metody służą bowiem przede wsyztskim odbudowie wyglądu zgryzu. Co więcej implanty zębowe nie wymagają specjalnych metod pielęgnacji. Ich higiena nie różni się bowiem niczym od higieny zębów naturalnych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz