Artykuł sponsorowany

Na co zwracać uwagę, gdy kupujemy nagłośnienie samochodowe?

Na co zwracać uwagę, gdy kupujemy nagłośnienie samochodowe?

Przed dłuższą podróżą zazwyczaj sprawdzamy, w jakim stanie jest nasze auto. Jeśli poziom płynów eksploatacyjnych jest w normie, ciśnienie w oponach odpowiednie, a światła działają prawidłowo, możemy wsiadać za kółko i cieszyć się jazdą. Jednak czy o czymś nie zapomnieliśmy? Jest jeszcze jeden mały szczegół, który znacząco wpływa na komfort jazdy. Chodzi o muzykę. Chyba mało kto podróżuje w ciszy, dlatego przed jazdą samochodem najczęściej włączamy radio lub własną muzykę. Aby móc się nimi cieszyć, musimy mieć radio samochodowe i dobre głośniki.

Na co patrzeć podczas zakupu radia do samochodu?

Od dawna muzyka jest jednym ze sposobów na umilenie sobie czasu podczas jazdy samochodem. Dzięki niej dłuższe trasy mijają nam szybciej. Dobre nagłośnienie samochodowe to wręcz podstawowy czynnik, jaki musimy mieć przed wyjazdem. Pierwszy element, o jaki warto zadbać to radio. Obecnie w samochodach radio służy nie tylko do odbierania fal i odtwarzania muzyki z płyt CD. Technologia wykorzystywana w dzisiejszych czasach umożliwia włączanie muzyki w aucie z pendrive’a, a nawet ze smartfona. Chcąc kupić nowe radio samochodowe, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jedną z podstawowych kwestii jest jego rozmiar. Najczęściej produkty spotykane na rynku określane są jako rozmiary 1 DIN oraz 2 DIN. Z informacji przekazanych przez fachowca z branży elektronicznej z firmy Admar z Ozorkowa w województwie łódzkim, wynika, że te pierwsze wyróżniają się 5 cm wysokości, 18 cm szerokości, a ich głębokość to 16 cm. Z kolei radia w rozmiarze 2 DIN są dwukrotnie wyższe, z kolei pozostałe parametry są takie same. Rozmiar radia ma znaczenie, ponieważ musi ono dobrze pasować do pojazdu.

Kolejną rzeczą wartą uwagi jest to, jakie formaty plików obsługuje dane urządzenie. Do najczęściej obsługiwanych formatów należą między innymi MP3, WAV, FLAC czy WMA. Równie istotną kwestią jest to, w jaki sposób można odtwarzać muzykę z radia. Niektóre urządzenia mają wbudowane wejścia USB, dzięki którym możliwe jest podłączenie pendrive’a lub innego zewnętrznego dysku. Innym rozwiązaniem jest czytnik kart pamięci, który wykorzystywany jest coraz częściej przez producentów kosztem czytników płyt CD i DVD. Podczas zakupu radia samochodowego warto zwrócić uwagę jeszcze na to, czy daje ono możliwość bezprzewodowego łączenia się z nim za pomocą smartfona. Takie rozwiązanie jest chyba najwygodniejsze.

Głośniki samochodowe – drugi ważny element

Jeżeli mamy już odpowiednie radio samochodowe, przyszedł czas na głośniki. To właśnie od nich będzie zależało, jak usłyszymy dźwięki. Głośniki samochodowe można podzielić na:

  • jednodrożne,
  • dwudrożne,
  • trzydrożne,
  • czterodrożne.

Głośniki jednodrożne mogą pracować na jednym typie membrany. Ich minusem jest to, że nie widzą różnicy między dźwiękami wysokimi i niskimi, a co za tym idzie, dźwięk może być odbierany przez słuchaczy jako płaski. Głośniki dwudrożne złożone są z głośników wysokotonowych i niskotonowych. Każda taka para może być połączona w jeden głośnik i w ten sposób powstanie głośnik koaksjalny. Wyróżnia się on dwiema membranami, z których jedna odpowiada za niskie częstotliwości dźwięku, a druga za wysokie. Możliwość obsługi niskich i wysokich tonów gwarantuje także głośnik trzydrożny, aczkolwiek urządzenie to jest dodatkowo wyposażone w membranę do średnich tonów. Natomiast głośniki czterodrożne są jeszcze bardziej rozbudowane. W ich budowie znajdziemy taki element, jak supertweeter służący do podbijania wysokich tonów. Posiadając taką wiedzę, z pewnością będziemy wiedzieli, jakie radio i głośniki do samochodu wybrać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz