Artykuł sponsorowany

Moskitiery jako ochrona przed owadami

Moskitiery jako ochrona przed owadami

W ciepłe wiosenne i letnie dni nic nie przeszkadza nam równie mocno, jak owady. Ochrona przed nimi w domach i mieszkaniach jest możliwa dzięki montowaniu na oknach i drzwiach moskitier. Ich nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa ‘mosquito’, czyli ‘komar’, ale ochronią nas także przed towarzystwem much, meszek, czy wszędobylskich pająków. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom.

Moskitiery i ich rodzaje

Moskitiery to gęste siatki o drobnych oczkach rozpięte w oknach lub drzwiach, ale stosowane także nad łóżkami, w wózkach i łóżeczkach dziecięcych i zabezpieczające nas przed ukąszeniami. Zajmijmy się jednak moskitierami, które uniemożliwiają przedostawanie się uciążliwych owadów do naszych domów i mieszkań. Możemy je montować zarówno w oknach tradycyjnych, jak i dachowych, a także w drzwiach. Dzięki nim możemy spokojnie uchylać okna i cieszyć się świeżym powietrzem, nawet wieczorami przy zapalonym świetle.

Najprostszą moskitierą jest siatka przyklejana do ramy okiennej za pomocą taśmy. Jednak samodzielny montaż takiej siatki potrafi przyprawić o ból głowy, a w efekcie i tak kończymy z postrzępioną, nieestetyczną i źle naciągniętą siatką, a taśma prędzej czy później się odkleja.

Dużo lepszym rozwiązaniem są moskitiery ramkowe, wykonane z profilu aluminiowego i siatki z włókna szklanego. Montuje się je do ramy okiennej za pomocą obrotowych uchwytów. Nie przeszkadzają w otwieraniu i zamykaniu okien. Są estetyczne, a kolor ram możemy dobrać do ram okiennych.

Możemy również zastosować moskitiery rolowane. Tzw. kasety, z których wysuwa się i rozwija siatka z włókna szklanego są przykręcane lub przyklejane do ramy. Rozwijanie siatki niczym rolety, ułatwiają aluminiowe prowadnice. Moskitiery rolowane stosowane są także w drzwiach. Mogą być przesuwne lub montowane na zawiasach, a do ich zamknięć służą magnetyczne zamki. Do rozwiązań stosowanych w drzwiach należą też bardzo praktyczne moskitiery plisowane, które składają się niczym harmonijka i po zsunięciu chowają się w prowadnicy.

Serwis i czyszczenie

Siatki moskitier dostępne są zazwyczaj w kolorze szarym lub czarnym. Nie ograniczają widoczności, a są też dobrą przeszkodą dla kurzu i liści. Jak dbać o moskitiery, żeby służyły nam przez lata? Rozmawiamy z ekspertem z firmy Doran, która oferuje sprzedaż, montaż i serwis moskitier:

Dzięki zastosowanym w moskitierach obrotowym uchwytom, bez problemu można je zdjąć, umyć wodą z mydłem i zawiesić z powrotem lub zdjąć na zimę, aby mniej się zniszczyły. Moskitiery są stale poddawane działaniom czynników zewnętrznych – silnym wiatrom, promieniom słonecznym, więc naturalne jest, że mogą ulegać zniszczeniom. W naszej firmie prowadzimy – oprócz sprzedaży i montażu – profesjonalny serwis moskitier.

Montaż moskitier najlepiej zlecić doświadczonym fachowcom, którzy wykonają wcześniej niezbędne pomiary, a nam pozostanie cieszyć się świeżym, ciepłym powietrzem i relaksem w zaciszu domowym bez natrętnego bzyczenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz