Materiał Partnera

Metody zastosowania taśm butylowych

Metody zastosowania taśm butylowych
Wykonanie trwałych izolacji i uszczelnień jest ważnym elementem budowy lub remontu. Woda z łatwością wnika w nawet najmniejsze niezaizolowane szczeliny. Dlatego wybierając produkty uszczelniające należy zwrócić uwagę na ich parametry fizyczne i chemiczne. Jednym z najbardziej uniwersalnych i trwałych materiałów uszczelniających jest butyl. Może on występować w postaci samoprzylepnych taśm lub sznurów uszczelniających, które mają szereg praktycznych zastosowań.

Cechy butylu

Dzięki swoim właściwościom butyl używany jest do produkcji wytrzymałych, elastycznych i odpornych na niekorzystne warunki materiałów uszczelniających. Jak wyjaśnia ekspert firmy Intra oferującej szeroki wybór produktów z butylu:

Butyl jest materiałem, który przez wiele lat, nawet w skrajnie nieprzyjaznych warunkach zachowuje wysoką elastyczność. Dodatkowo wykazuje całkowitą odporność na grzyby i pleśnie oraz doskonałą przyczepność do różnych powierzchni. Niezaprzeczalnym atutem tego materiału jest wysoka wodo- i paroszczelność, nietoksyczność, trwała plastyczność oraz dobre tłumienie hałasu czy wytrzymałość na temperatury od -40 do +120 stopni. Dlatego też butyl wykorzystywany jest do produkcji różnego typu uszczelnień budowlanych i dekarskich. Wykonuje się z niego taśmy, wstęgi i sznury dwustronne lub jednostronne. Te ostatnie w zależności od przeznaczenia mogą być połączeniem butylu z włókniną, aluminium bądź folią polietylenową. 

Gdzie stosuje się materiały z butylu?

Produkty na bazie butylu są chętnie stosowane w trakcie budowy czy remontu domu. Zwłaszcza jednostronnie klejące taśmy wykonane z butylu pokrytego włókniną. Służą one do uszczelniania naroży oraz miejsc, gdzie podłoga styka się ze ścianą. Butylowe taśmy z włókniną coraz częściej znajdują zastosowanie w montażu okien i drzwi. Wykonuje się z nich połączenia stolarki z murem, są też przydatne podczas osadzania parapetów. Taśmy pokryte polietylenem są bardzo często wykorzystywane do izolowania odpływów, a także wykonywania fugi wokół wanien, umywalek czy pryszniców, stanowiąc bardziej trwałą alternatywę dla silikonu. Natomiast aluminiowe taśmy na bazie butylu to niezastąpiony materiał do uszczelniania fasad, elementów konstrukcyjnych ogrodów zimowych, a także instalacji kanalizacyjnych. Wyroby z butylu zwłaszcza taśmy i wstęgi sprawdzają się doskonale w branży dekarskiej jako dopełnienie tradycyjnych materiałów, jak dachówki czy blachy dachowe. Dzięki nim uszczelnienia połączeń konstrukcyjnych będą trwałe i odporne na wszelkie warunki atmosferyczne.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz