Materiał Partnera

Malowanie na tkaninach – które materiały plastyczne sprawdzą się najlepiej?

Malowanie na tkaninach – które materiały plastyczne sprawdzą się najlepiej?

Malowanie po tkaninach jest nie tylko dobrą formą rozrywki, ale również sposobem na stworzenie niesamowitej kolekcji ubrań. Metoda ta jest bardzo często wybierana na zajęcia plastyczne dla szkół i przedszkoli. Malowanie tkanin  może być łatwe i przyjemne, kiedy użyje się wysokiej jakości, łatwo rozprowadzających się farb. Na które produkty warto zwrócić uwagę?

Płynne farby do tkanin

Fevicryl Pidilite są najpopularniejszym rodzajem farb, używanych przy ozdabianiu tkanin. Ich zaletą jest dość niska cena oraz duża wydajność. Farby te mają bardzo dobre krycie, zwłaszcza w przypadku tkanin bawełnianych i są przede wszystkim trwałe. W podobnej cenie znajdziemy również farby Schjerning. Zarówno jedne, jak i drugie przed wypraniem ubrań wymagają utrwalenia żelazkiem.

Pisaki do tkanin – łatwa aplikacja

Dużo łatwiejsze w aplikacji są pisaki. Stosowanie ich daje możliwość prowadzenia bardzo precyzyjnych linii. Pisaki doskonale sprawdzą się w przypadku napisów oraz tworzenia konturów. Firma Marabu oferuje flamastry do tkanin w formie klasycznej, jak i brokatowe oraz metaliczne. Jeszcze bardziej precyzyjne będą reliefy Marabu. Stosowanie tego typu konturówek jest nieco droższe od klasycznych, płynnych farb, jednak pozwala stworzyć równe, geometryczne wzory.

Farby w sprayu, a estetyka pracy

Trzecią grupą popularnych materiałów do malowania po tkaninach są spraye. Zdania na temat ich stosowania są podzielone. Jako wady najczęściej wymienia się brak precyzji oraz nieestetyczny sposób nakładania. Najlepiej jest stosować je na zewnątrz, gdyż rozpryskująca farba może zabrudzić okoliczne powierzchnie. Artyści zajmujący się profesjonalnym malowaniem po tkaninach, chwalą sobie jednak farby w sprayu jako doskonały sposób na stworzenie tła. Często stosowanymi farbami w sprayu jest stosunkowo niedroga seria Textil Design firmy Marabu.

Jakie przybory wybrać?

Do malowania po tkaninach są odpowiednie tak naprawdę wszystkie rodzaje pędzli, w zależności od tego, jak efekt chcemy uzyskać. Dla dzieci najlepsze będą średniej wielkości, zwykłe pędzle, zazwyczaj stosowane przy klasycznych farbach plakatowych oraz gotowe szablony. Rozpoczynając przygodę z profesjonalnym ozdabianiem ubrań farbami do tkanin, najlepiej jest znaleźć spory, niedrogi zestaw różnego rodzaju pędzli, a także choć jeden wałeczek, umożliwiający szybkie i równomierne rozprowadzanie farby.

Gdzie kupić materiały plastyczne do tkanin?

Większość sklepów plastycznych oferuje choć kilka kolorów i rodzajów farb do tkanin. By mieć pewność, że wybór będzie duży, najlepiej jest zaopatrzyć się w sklepach internetowych, takich, jak plastyczny.com.pl. Strony tego typu mają w swojej ofercie zarówno farby płynne, jak i pisaki oraz spraye. Ponadto, można przy okazji zakupić unikatowe pędzle oraz inne, dodatkowe materiały plastyczne, których nie otrzyma się w sklepach stacjonarnych.

Opracowanie:
Krasienin-Kolonia 38F
tel. 81 460 85 55
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz