Materiał Partnera

Marmurkowanie kontra farby kredowe – która metoda zdobienia lepsza?

Marmurkowanie kontra farby kredowe – która metoda zdobienia lepsza?

Stosowanie farb kredowych oraz marmurkowania w ciągu ostatnich lat stało się popularną metodą zdobienia mebli, oraz różnego rodzaju ozdób. Oba sposoby mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jeśli zastanawiasz się, czy któraś z tych metod będzie dla Ciebie odpowiednia, warto poznać wszystkie ich wady i zalety.

Marmukowanie – hit YouTube

Odkąd popularne polskie vlogerki – Sami oraz Olsikowa pokazały widzom metodę marmurkowania, Internet oszalał na jej punkcie. Dotychczas ten sposób zdobienia wydawał się zarezerwowany tylko dla profesjonalnych warsztatów plastycznych. Obecnie, zestaw do marmurkowania można skomponować sobie samemu i zakupić w większości sklepów plastycznych. Jednymi z najpopularniejszych i najbardziej cenionych przez plastyków farb do marmurkowania są Easy Marble Marabu. Charakteryzują się one bardzo intensywnymi kolorami, które dobrze przyklejają się do większości powierzchni.

Na czym polega marmurkowanie?

Metoda marmurkowania fachowo jest określana jako ebru, a do Polski przywędrowała aż z Dalekiego Wschodu. Polega ona na zagęszczeniu wody specjalną, tłustą substancją, a następnie nanoszeniu na nią odpowiednich farb. Po wykonaniu wzoru, przenosi się go na papier, który trzeba przyłożyć do powierzchni, by umożliwić farbie „przyklejenie się”. Choć marmurkowanie początkowo stosowało się wyłącznie na papier, coraz więcej osób ozdabia tą metodą drewniane szkatułki, bombki, czy mniejsze meble. Wcześniej wspomniane farby Easy Marble Marabu przylegają do takich powierzchni jak: papier, szkło, metal, drewno, poliester, a nawet wosk. Największą zaletą marmurkowania jest fakt, że każdy wzór jest unikatowy i nie można go powtórzyć.

Farby kredowe – do czego ich użyć?

Nieco łatwiejszą i niewymagającą tak specjalistycznego sprzętu metodą zdobienia, jest stosowanie farb kredowych. Jednakże mają one mniejsze spektrum zastosowania. Choć doskonale będą przylegać do surowego drewna, w przypadku innych powierzchni wymagane jest stosowanie primera. Farby kredowe w efekcie przypominają stosowane niegdyś w stolarce farby wapienne. Należy pamiętać, że te gorszej jakości, często nadmiernie brudzą i pylą, dlatego lepiej zdecydować się na farby typu Chalky-Chic Marabu. Pozwolą one uniknąć niepotrzebnego bałaganu. Powierzchnie pomalowane farbami kredowymi należy zawoskować, ponieważ nawet najwyższej jakości farby ulegają ścieraniu.

Która metoda lepsza?

Oba sposoby zdobienia różnią się od siebie w znacznym stopniu, dlatego trudno jest zdecydować się na jeden uniwersalny. Zarówno farby do marmurkowania, jak i kredowe można zakupić na stronie plastyczny.com.pl, a ich cena jest stosunkowo nieduża. Marmurkowanie jest polecane osobom, które lubią zabawę z farbami i są gotowi poświęcić sporo czasu na naukę ebru. Natomiast malowanie farbami kredowymi to prosty sposób na utrzymanie wyjątkowych mebli lub drewnianych ozdób w ciepłych, pastelowych odcieniach.

Opracowanie:
Krasienin-Kolonia 38F
tel. 81 460 85 55
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz