Artykuł sponsorowany

Licówki - sprawdzony sposób na piękny uśmiech

Licówki - sprawdzony sposób na piękny uśmiech

W wielu sytuacjach codzienna, staranna pielęgnacja zębów to za mało, by móc zaprezentować światu nieskazitelny uśmiech. Mogą być one bowiem słabe i żółtawe z natury (czynnik genetyczny) albo w wyniku zaniedbań na wcześniejszych etapach życia. Nie mamy też wpływu na rozmaite wypadki, które mogą skutkować np. ukruszeniem zęba. Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie tych oraz innych problemów. Są nim licówki.

Mianem licówek określa się cienkie, mające mniej niż milimetr grubości listki, które mogą być wykonane z:

  • porcelany – materiał droższy i wymagający odbycia większej liczby wizyt, ale też wytrzymalszy i o bardziej naturalnym wyglądzie;
  • kompozytu – czyli nieco mniej trwałej i w dodatku podatnej na odbarwienia, za to tańszej i sprawniejszej w użyciu (wystarczy jedna wizyta), specjalnie dobranej mieszanki żywic;
  • akrylu – również tańszy, ale cechujący się większym ciężarem i mniejszą elastycznością wariant.
Owe cienkie płatki mocuje się trwale na przygotowanych uprzednio (zeszlifowanych) zębach, od ich zewnętrznej, czyli właśnie tzw. licowej strony. – Zwykle chodzi tu o jedynki, dwójki, kły i ewentualnie czwórki, jako że zęby położone głębiej wymagać mogą zastosowania jednak raczej bardziej rozbudowanych koron protetycznych – dowiadujemy się w krakowskim gabinecie Matraszek Stomatologia.

Co potrafią licówki

Wśród wskazań do założenia licówek wymienić można problemy takie jak:

  • nieestetyczne przebarwienia, których nie da się usunąć poprzez dogłębne czyszczenie lub wybielanie zębów;
  • szpary między zębami (także diastema), które zamaskować da się licówkami nieco szerszymi niż zęby;
  • zęby ukruszone, starte, zbyt krótkie lub o nieregularnym, brzydkim kształcie;
  • obecność w przedniej części uzębienia źle wyglądających wypełnień.

Ewentualne przeciwwskazania

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tego rodzaju problemów estetycznych nie można dzięki licówkom rozwiązać w przypadku osób cierpiących na bruksizm, przygryzających nerwowo np. paznokcie lub długopisy, a także niezbyt dbających o higienę jamy ustnej. Również jeśli pacjent cierpi na wadę zgryzu lub stwierdza się u niego próchnicę i ubytki, przed założeniem licówek trzeba wcześniej przeprowadzić i zakończyć leczenie.

Gwarancja satysfakcji

To właśnie licówkom gwiazdy najczęściej zawdzięczają słynny „hollywoodzki uśmiech”. Warunkiem uzyskania takiego rezultatu jest wykonanie i nałożenie ich przez doświadczonego specjalistę. Odpowiednio wymodelowane i zamocowane we właściwy sposób, licówki nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, a nawet są w stanie przyczynić się do wolniejszego odkładania się płytki nazębnej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz