Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o znieczuleniu dentystycznym?

Co warto wiedzieć o znieczuleniu dentystycznym?

Strach przed bólem to bez dwóch zdań jedna z głównych przyczyn niechętnego poddawania się zabiegom stomatologicznym.  Wizyta u dentysty wcale jednak nie musi być naznaczona stresem. Chcąc zmniejszyć poczucie dyskomfortu, stomatolodzy dobierają bowiem odpowiednie środki  znieczulające. Takie rozwiązanie ułatwia im wykonywanie obowiązków, gdyż nie ma nic gorszego niż gwałtowne ruchy przestraszonego pacjenta.

W jaki sposób działa znieczulenie?

Zabiegi znieczulające stanowią konieczność nie tylko przy ekstrakcji zęba czy leczeniu kanałowym. Dentyści proponują je także w związku z wieloma innymi działaniami, które mogą wywołać ból o umiarkowanym nasileniu. Dzięki nim zapewnia się pacjentom komfort i poczucie bezpieczeństwa. Jak właściwie działają środki znieczulające? Odpowiednio dobrane preparaty blokują przekaz informacji do konkretnych obszarów w mózgu, które odpowiadają za odczuwanie bólu. Precyzując, odpowiedzialny za ów przesył kanał sodowy przestaje tymczasowo odgrywać swą rolę. Jeśli chodzi o samą długość działania znieczulenia, to jest ona ściśle uzależniona od rodzaju zastosowanego środka, a także sposobu jego implikacji. Zwykle utrzymuje się do dwóch  godzin, po czym wspominany wyżej kanał sodowy ulega odblokowaniu, wracając do standardowego funkcjonowania.

Czy każdy może otrzymać znieczulenie?

Znieczulenie dentystyczne jest całkowicie bezpieczne, o ile rzecz jasna zostanie właściwie dobrane przez specjalistę. Z tego właśnie powodu należy korzystać z usług doświadczonych podmiotów, chociażby gabinetu Ewy Meller-Trędowicz z siedzibą w Brodnicy. Gwarantuje on niezwykle szeroki zakres usług na najwyższym poziomie.

Zanim zostanie zaaplikowany środek znieczulający, stomatolog powinien przeprowadzić z pacjentem krótki wywiad. W ten sposób uzyska informacje, czy jego klient nie jest uczulony na określone substancje.  Gdy ten nie potrafi jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi co do swej alergii, ze względów bezpieczeństwa warto wykonać odpowiednie testy. Pacjent dla własnego dobra  ma ponadto obowiązek zawiadomić stomatologa o swych przewlekłych chorobach, zwłaszcza jeśli dotyczą one układu krążeniowo-oddechowego. W przypadku ciąży lub karmienia piersią również należy zgłosić ten fakt dentyście, który wybierze optymalne rozwiązanie. Takie procedury w znaczący sposób oddalają widmo komplikacji w trackie wykonywania zabiegów.

Poszczególne rodzaje znieczulenia

Dentyści posiadają bogaty wachlarz możliwości w zakresie doboru środków redukujących dolegliwości bólowe. Zdecydowanie najczęściej stosują tzw. znieczulenie nasiękowe. Jest one przydatne nie tylko w stomatologii zachowawczej, lecz także chirurgicznej, gdyż skutecznie blokuje połączenia nerwowe przy jednoczesnym zachowaniu świadomości pacjenta. Nieco inaczej działa znieczulenie przewodowe. Środki wstrzykuje się bowiem w okolice pnia nerwowego, co skutkuje brakiem reakcji na bodźce, w tym dotyk. Tak funkcjonujące preparaty wybiera się przede wszystkim przy usuwaniu zębów bocznych w celu unieczynnienia nerwu zębodołowego.

Wiele razy zdarza się, że pacjenci wręcz panicznie boją się uczucia wbijanej igły. W tego typu sytuacjach stomatolodzy proponują znieczulenie powierzchowne. Po śluzówce jamy ustnej rozprowadzany jest wtedy żel bądź spray, który docierając do głębszych warstw tkanki nabłonkowej, drażni rozgałęzienia nerwowe. Aplikacja powyższych preparatów poprzedza wstrzyknięcie docelowego znieczulenia i głównie ma miejsce przy obsłudze mniejszych pacjentów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz