Materiał Partnera

Księga przychodów i rozchodów czy pełna księgowość? Jak rozliczać firmę?

Księga przychodów i rozchodów czy pełna księgowość? Jak rozliczać firmę?

Księga przychodów i rozchodów to forma ewidencji podatkowej, która wybierana jest przez przedsiębiorców małych i średnich. Ich obrót nie jest wystarczająco wysoki, by obowiązywała ich pełna księgowość, jednak również i w tym wypadku warto zaufać księgowym z dobrego biura rachunkowego. Jak konkretnie wygląda przygotowywanie przez nich księgi przychodów i rozchodów czy ksiąg rachunkowych?

Odpowiedni typ rozliczenia

Prowadzenie własnej działalności to przede wszystkim konieczność przygotowywania dowodów, dzięki którym możliwe jest określenie zobowiązań podatkowych. Z tego względu każda osoba fizyczna, spółka cywilna bądź jawna osób fizycznych, a także spółka partnerska jest zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Istotne jest również osiągnięcie wymaganych przychodów – wyższe niż 2,000,000 euro obligują bowiem do prowadzenia pełnej księgowości.

W obu przypadkach warto powierzyć wykonanie ewidencji księgowym z dobrego biura rachunkowego. Dokładnie przeanalizują oni działalność i zaproponują wybór optymalnego, rekomendowanego rozwiązania w zakresie rozliczania firmy. W taki właśnie sposób działa biuro rachunkowe Księga, które w ramach kompleksowej obsługi firm prowadzą dla swoich klientów zarówno pełnej księgowości, jak i księgi przychodów i rozchodów. Warto pamiętać, że w pierwszym przypadku na przedsiębiorcę spada zdecydowanie większa ilość obowiązków. Co zatem konkretnie czeka właścicieli firm rozliczających się w taki sposób?

Niełatwe zadanie prowadzenia ksiąg rachunkowych

W odróżnieniu od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, pełna księgowość wymaga znacznie większego nakładu czasu przeznaczonego na prowadzenie tego typu ewidencji. Jedną z dodatkowych czynności jest konieczność realizowania rozbudowanych sprawozdań finansowych. Zawierają one dane na temat m.in. rachunku zysków i strat, bilansu czy szeregu dodatkowych informacji. Warto także wspomnieć o ewidencji magazynowej czy środków trwałych, które także są nieodłącznym elementem pełnej księgowości. Ich powierzenie specjalistom z biura rachunkowego gwarantuje poprawną i terminową realizację w przypadku tego typu zleceń, co jest niezwykle istotne dla firmy.

Księga przychodów i rozchodów nie zobowiązuje też do sporządzania polityki rachunkowości, co czyni ją łatwiejszą. Należy także wspomnieć o możliwościach nowoczesnych biur rachunkowych, które proponują swoim klientom prowadzenie ewidencji w formie elektronicznej. Znacząco usprawnia to cały proces i czyni go przystępniejszym dla przedsiębiorcy. Warto jednak pamiętać, by zdecydować się na doświadczonych księgowych z dobrego biura rachunkowego, którzy świadczą kompleksowe usługi w tym zakresie i doradzą wybór optymalnych rozwiązań.

Opracowanie:
Jelcz-Laskowice, Hirszfelda 66
tel. 661 957 746
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz