Materiał Partnera

Czy zakup hulajnogi elektrycznej może być kosztem uzyskania przychodu?

Czy zakup hulajnogi elektrycznej może być kosztem uzyskania przychodu?
W ostatnich latach hulajnogi elektryczne stały się jednym z popularniejszych środków transportu. Prowadzenie ich nie wymaga uprawnień, są tanie w eksploatacji i – co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne – nie emitują gazów cieplarnianych. Wielu przedsiębiorców decyduje się na dojeżdżanie hulajnogą. Czy wobec tego jej zakup może być wliczony w koszty uzyskania przychodu?

Czym są firmowe koszty?

Koszty uzyskania przychodu to wszystkie wydatki, które są konieczne lub pomocne, aby osiągnąć, czy też zachować określone źródła przychodów. Oczywiście środki transportu się do nich zaliczają, jednak w przypadku elektrycznej hulajnogi może pojawić się wiele wątpliwości. Kiedy chodzi o samochody, motocykle lub motorowery firmowe – z ich rozliczeniem nie ma najmniejszego problemu. Kwestię hulajnóg elektrycznych warto skonsultować ze swoim biurem rachunkowym. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że podczas kontroli skarbowych, przedsiębiorca musi wykazać związek całego wyposażenia, które ujął w kosztach uzyskania przychodu. Jeśli znajdują się tam również przedmioty, które go nie mają – może mieć z tego tytułu poważne problemy.

Kosztami uzyskania przychodu (kosztami firmowymi) nie są na przykład:

  • koszty reprezentacyjne;
  • spłaty kredytu;
  • podatki dochodowe;
  • podatki od spadków oraz darowizn;
  • wydatki na nabycie gruntów.

Hulajnoga elektryczna w świetle księgowości

Hulajnoga jest doskonałym i ekologicznym środkiem transportu, który może być wykorzystywany między innymi w przypadku dojazdu do firmy lub na spotkanie z klientem. Niestety, jest stosunkowo nowym wynalazkiem i dopiero w ostatnich latach została spopularyzowana, dlatego nie jest ujęta w żadnych przepisach prawnych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest korzystanie z usług biura rachunkowego, które stale aktualizuje swoją wiedzę, na przykład firmy Legis, której siedziba znajduje się w Oławie na terenie województwa dolnośląskiego.

Hulajnoga elektryczna nie jest wymieniona w katalogu wydatków, które nie mogą być wliczone w koszty uzyskania przychodu. Ważne jest jednak odpowiednie jej zakwalifikowanie. Może zostać wprowadzona do ewidencji środków trwałych, kosztów przychodu lub na zasadzie umowy leasingu operacyjnego lub finansowego. Środkiem trwałym jest wtedy, kiedy jej wartość przekroczy 10 000 PLN i będzie użytkowana ponad rok. Natomiast, jeśli koszt hulajnogi elektrycznej wyniesie mniej niż 10 000 PLN, podatnik nie ma obowiązku wprowadzenia danych do ewidencji środków trwałych.

Opracowanie:
Oława, Bolesława Chrobrego 17 lok. 10
tel. 71 313 49 91
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz