Artykuł sponsorowany

Kruszywa – rodzaje i zastosowanie w budowlance – Umikop

Kruszywa – rodzaje i zastosowanie w budowlance – Umikop

Istnieje wiele różnych rodzajów kruszywa i każdy z nich ma bardzo szerokie zastosowanie w pracach budowlanych. Niezależne czy mówimy o budowie domu, drogi czy osiedla – w każdym z takich projektów konieczne będzie wykorzystanie kruszywa. Skąd się bierze kruszywo i jak je przetransportować na teren budowy? Jakie kruszywa konkretnie wyszczególniamy i w jakim celu się je stosuje?

Definicja kruszywa jest bardzo prosta – jest to skalny materiał sypki, który może mieć różne pochodzenie – mineralne, organiczne lub przemysłowe. Takie materiały wydobywane są w kopalniach lub na zasadzie recyklingu – na przykład rozkruszamy gruzy betonu, aby uzyskać materiał sypki. Jest to korzystne rozwiązanie dla środowiska.

Transport kruszywa na budowę

Szczególne znaczenie w budownictwie ma transport kruszywa jako że mamy do czynienia z materiałem sypkim. Taki materiał trudno załadować bezstratnie, ponadto należy go odpowiednio zabezpieczyć, by uniknąć zagrożenia na drodze. W związku z tym transport kruszywa warto zlecić firmie specjalizującej się w tego rodzaju transporcie i posiadającej odpowiednie uprawnienia. Przykładem takiej firmy jest Umikop Andrzej Umiński z miejscowości Zaborówiec, w województwie wielkopolskim, która świadczy usługi transportowe na terenie całego kraju. Firma ta oferuje również wysokiej jakości kruszywa budowlane i sortowane, wśród których wymienimy: tłuczeń, kamień drogowy, piasek, żwir, a także podsypkę, humus, czy ziemię ogrodową. Ponadto Umikop przeprowadza roboty ziemne, np. wykopy z wykorzystaniem spycharko-ładowarki oraz koparko- ładowarki. Firma gwarantuje kompleksową obsługę, fachowe wsparcie pracowników oraz terminowość dostaw.

Rodzaje kruszyw

Istnieje wiele podziałów rozróżniających kruszywa. Najważniejsze to:

1)      Podział pod kątem ziarnistości:

  • kruszywa drobne – do 4 milimetrów

  • kruszywa grube – ponad 4 milimetry

  • kruszywa o ciągłym uziarnieniu – jest to mieszanka kruszywa drobnego i grubego.

2)      Podział ze względu na gęstość objętościową:

  • lekkie – do 1800 kg/m3

  • zwykłe – od 1800 kg/m3 do 3000 kg/m3

  • gęste – od 3000 kg/m3 w górę.

3)      Podział ze względu na sposób wydobycia:

  • kruszywa naturalne pochodzenia mineralnego – piasek, żwir, miał, tłuczeń, inne.

  • kruszywa sztuczne – keramzyt, glinoporyt i inne.

Zastosowanie kruszyw w budowlance

Każde z wyżej wymienionych kruszyw może mieć różne zastosowanie w budowlance. Najczęściej stosowane jest do produkcji betonu. Kruszywa budowlane wykorzystuje się również przy budowie podjazdów, do utwardzania podłoża, do zapraw budowlanych, a także do produkcji tynków zewnętrznych.

Kolejne zastosowania to podwyższenie terenu, materiał pod kostkę brukową, na zasypkę. Kruszywo wykorzystuje się również na drogach w okresie zimowym, jako materiał uszorstniający.

Jak widać kruszywo ma powszechne zastosowanie w pracach budowlanych – jego zaletą jest również niewysoka cena. Jednak chcąc dowieźć kruszywo na budowę, należy zadbać o odpowiedni i bezpieczny transport materiałów sypkich.

Opracowanie:
Zaborówiec, Powstańców Wielkopolskich 18
tel. 65 549 44 24
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz