Artykuł sponsorowany

Kruszywa najczęściej stosowane w budownictwie

Kruszywa najczęściej stosowane w budownictwie

Kruszywa to materiały o ziarnistej strukturze mające bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, które używane są m.in. do produkcji zapraw, betonów, mieszanek asfaltowych, nośnych warstw dróg, a także warstw filtracyjnych. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje tych materiałów: kruszywa naturalne oraz sztuczne. Czym się różnią i jakie mają zastosowanie? Zapraszamy do lektury.

Kruszywa naturalne i sztuczne – charakterystyka

W Polsce od wielu lat dostrzega się znaczący wzrost popytu na kruszywa (232 mln t w roku 2015), a znacząca część przypada na materiały żwirowo-piaskowe, stanowiące około 2/3 całości produkcji. Tak duży popyt nie sprzyja działaniom związanym z ochroną środowiska, dlatego też w ostatnich latach poszukuje się także innych sposobów pozyskiwania tych materiałów. Alternatywą są te pozyskiwane m.in. z pohutniczych oraz pogórniczych pozostałości, choć ze względu na produkowanie ich z różnej jakości odpadów mogą różnić się stopniem wytrzymałości, dlatego duże znaczenie ma pozyskiwanie ich od rzetelnych dostawców.


Najczęściej stosowane kruszywa budowlane i ich zastosowanie

Najpopularniejsze materiały stosowane w budownictwie to:

  • ·piasek (zwykły, łamany lub kruszony) – stosowany m.in. do produkowania betonu, duże znaczenie ma to, aby nie był oblepiony iłami i glinami, co mogłoby wpłynąć na pogorszenie właściwości cementu,

  •  tłuczeń – należy do kruszyw łamanych, stosowany głównie w robotach drogowych,

  • żwir – służy do produkcji betonowych wylewek, grubsze jego rodzaje sprawdzają się przy melioracji ogrodów oraz jako materiał wysypywany wokół domów.

Profesjonalny i sprawny transport kruszyw budowlanych

Kruszywa budowlane są transportowane przy użyciu naczep typu wywrotka, które są dołączane do ciągników siodłowych. Przy przewozie kruszyw duże znaczenie ma tzw. waga bez ładunku – im niższa, tym więcej korzyści dla dystrybutora, dlatego na rynku dostępne są naczepy, których własna masa nie przekracza 6000 kg. Ze względu na ustawę Prawo o ruchu drogowym, transport kruszyw wymaga również m.in. prawidłowego zabezpieczenia ładunku, co czyni się za pomocą specjalnych plandek. Andrzej Umiński, właściciel firmy Umikop z woj. wielkopolskiego zajmującej się m.in. sprzedażą kruszywa budowlanego przyznaje, że ogromne znaczenie ma także posiadanie rozbudowanego taboru do przewozu, dzięki któremu możliwe jest świadczenie najwyższej jakości usług dla klientów z całego kraju, niezależnie od wielkości inwestycji na którą dostarczane są tego typu surowce.  

Opracowanie:
Zaborówiec, Powstańców Wielkopolskich 18
tel. 65 549 44 24
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz