Artykuł sponsorowany

Kolektory słoneczne, czy i dlaczego warto je stosować?

Kolektory słoneczne, czy i dlaczego warto je stosować?

Popularne w ostatnich latach systemy poboru energii ze źródeł odnawialnych zwracają naszą uwagę na możliwość inwestycji w takie instalacje jak kolektory słoneczne. Wynika to z powszechnego, darmowego dostępu do źródła energii, jakim jest słońce. Kolektory wodne pozwalają na pobór czystej energii cieplnej praktycznie przez cały rok. Przyjrzyjmy się zatem technologii montażu kolektorów słonecznych.

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne są układem hydraulicznym, pobierającym ciepło ze słońca i zamieniającym je na energię cieplną nośnika ciepła - wody. Należy odróżnić układy kolektorów słonecznych od paneli solarnych PV. Te drugie służą do wytworzenia energii elektrycznej i nie mają wiele wspólnego z hydrauliką.

Główne elementy układu kolektorów słonecznych to:

  • Kolektor słoneczny,
  • Układ krążenia czynnika wraz z automatyką,
  • Zasobnik wody.

Działanie kolektorów jest tym sprawniejsze, im bardziej słoneczny jest dzień i im dłużej on trwa, co nie znaczy, że w dni pochmurne kolektory nie będą pracowały (dzięki zdolności pochłaniania promieniowania rozproszonego urządzenie działa nawet w dni pochmurne).

Właściwe rozmieszczenie kolektorów to podstawa

Właściwy montaż kolektorów słonecznych pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania wody nawet o 65%. W zależności od szerokości geograficznej, wysokości względnej nieruchomości i jej położenia względem słońca, montaż instalacji będzie wymagał innego ustawienia. Jak tłumaczy Mateusz Nikel z firmy PHU Instal Partner Wod Kan Gaz C. O., w Polsce sugeruje się ustawienie kolektorów pod kątem 45° w kierunku południowym, najlepiej na wysokości około 3 m, żeby ochronić ekrany przed zanieczyszczeniami, uszkodzeniem mechanicznym.

Urządzenia solarne wykorzystują w swej pracy glikol lub wodę jako czynnik nośny ciepła. Aby nie dopuścić do nadmiernego przegrzania instalacji, dbania o właściwą temperaturę układu stosuje się sterowniki, pompki wraz z układem pomiarów temperatury. Podczas swej pracy kontrolują one przepływ energii słonecznej między poszczególnymi elementami systemu.

Właściwe ułożenie kolektorów i ilość dobrana do wielkości rodziny

Właściwe ich wyregulowanie, ułożenie talerzy solarnych należy powierzyć doświadczonej firmie monterskiej, która wykorzystując specjalistyczną aparaturę pomiarową, dokona niezbędnych obliczeń mocy przerobowych, dobierze ilość kolektorów do wielkości gospodarstwa i jego zapotrzebowania na wodę. Dla przykładu do podgrzania wody dla 4-osobowej rodziny przy normalnym poziomie jej zużycia na osobę (ok. 200 dm3 w ciągu doby) wystarczy ok. 5m² kolektorów płaskich lub 3,5m² kolektorów próżniowych.

Czy warto stosować kolektory? Zdecydowanie tak, zarówno ze względu na duże oszczędności kosztów ogrzewania wody, jak i coraz atrakcyjniejsze warunki budowy instalacji (dotacje unijne) oraz ze względu na poprawę komfortu życia.

Opracowanie:
Witkowice, Beskidzka 74
tel. 790 770 787
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz