Artykuł sponsorowany

Kim jest inwestor nadzoru inwestorskiego? Tłumaczą specjaliści z firmy KALEMBA

Kim jest inwestor nadzoru inwestorskiego? Tłumaczą specjaliści z firmy KALEMBA

Deweloperzy mieszkaniowi, osoby prywatne budujące domy jednorodzinne, a także inni inwestorzy budownictwa przemysłowego, mieszkalnego, komercyjnego oraz gospodarczego coraz częściej korzystają przy swoich inwestycjach z pomocy biur obsługi budowlanej. Tego typu pracownie zrzeszające doświadczonych i uprawnionych inżynierów proponują usługi w ramach przejmowania funkcji kierownika budowy, generalnego wykonawcy, inspektora zastępczego, a także inwestora nadzoru inwestorskiego. Szczególnie warto przyjrzeć się zadaniom ostatniego ze specjalistów, a o tym opowiadają inżynierowie firmy KALEMBA.

Obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego

Inspektor nadzoru inwestorskiego to inżynier budownictwa, który reprezentuje na budowie inwestora bezpośredniego, służąc mu pomocą nawet od dnia planowania inwestycji i jej projektowania, po dzień oddania obiektu do użytku. Inspektor gwarantuje przy tym kompetencje dotyczące sztuk i technologii budowlanych, metod finansowania inwestycji, a także te w zakresie prawa budowlanego oraz BHP. W skrócie można zatem zaliczyć do obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego następujące zadania:

  • kontrolę obiektów i procesów budowlanych,
  • koordynację robót i podwykonawców,
  • doradztwo techniczne,
  • zarządzanie projektem,
  • kontrolę kosztów i jakości,
  • odbiór poszczególnych etapów prac,
  • kontrolę pracy kierownika budowy i wpisów wykonywanych w dzienniku budowy,
  • kontrolę finansów i faktur,
  • sprawdzanie, czy inwestycja przebiega zgodnie z prawem budowlanym, harmonogramami, zasadami BHP oraz dokumentacją,
  • nakazywanie wykonywania poprawek przez wykonawców.

Ponadto inżynier nadzoru inwestorskiego może w późniejszym czasie dla inwestora wykonać przeglądy okresowe półroczne, roczne, a nawet pięcioletnie. O szczegóły warto pytać inżynierów z biura obsługi inwestycji KALEMBA z Krakowa.

Kiedy na budowie potrzebny jest inspektor nadzoru inwestorskiego?

Inspektor nadzoru inwestorskiego może zostać powołany przy każdej inwestycji budowlanej, począwszy od budowy domu jednorodzinnego, kończąc na tworzeniu hali magazynowej. Należy jednak rozróżnić kwestię dobrowolnego zatrudniania inspektora, a obligatoryjnego obowiązku podejmowania z nim współpracy. Jak wyjaśnia jeden z inżynierów biura obsługi budowlanej KALEMBA:

Narzucenie konieczności zatrudnienia inspektora nadzoru inwestorskiego leży w gestii organów kontrolnych wydających pozwolenie na budowę. Na ogół ważne jest to przy projektach dotyczących obiektów użyteczności publicznej lub zamieszkania od 2500 m3, obiektów wpisanych do rejestru zabytków, budynków o wysokości większej niż 15 m, budynków zawierających pomieszczenia zagrożone wybuchem, budynków powstających na obszarach szkód górniczych, a także budowli mostowych.

Różnica między inwestorem zastępczym a inspektorem nadzoru inwestorskiego

Inżynierowie z firmy KALEMBA zwracają również uwagę na mylne kojarzenie ze sobą funkcji inwestora zastępczego a inspektora nadzoru inwestorskiego. Pierwszy ze specjalistów nie musi mieć uprawnień budowlanych i pracuje w ramach umowy o zastępstwo inwestycyjne. Powoływany jest wtedy, kiedy inwestor bezpośredni finansujący inwestycję nie ma czasu jej doglądać. Oznacza to, że inwestor zastępczy – podobnie jak ten bezpośredni – nie musi znać się doskonale na sztuce budowlanej i niekiedy ustanawiany jest z grona rodziny przyszłego właściciela nieruchomości. Oczywiście, by zaistniały korzyści współpracy z nim warto, by był to doświadczony inżynier budownictwa, którego kompetencje mogą dotyczyć również nadzoru inwestorskiego. Jakie wymagania musi zaś spełnić inspektor nadzoru inwestorskiego?

Osoba podejmująca się nadzoru inwestorskiego musi posiadać uprawnienia do kierowania pracami budowlanymi w nieograniczonym zakresie, a także musi być wpisana na listę członków Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Okręgowej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Ważne jest to między innymi dlatego, że inspektor nadzoru inwestorskiego przejmuje odpowiedzialność za kontrolę placu budowy. W przypadku źle prowadzonych działań nadzoru może odpowiadać za uchybienia przed sądem. 

Inżynierowie biura KALEMBA dodają, że inspektor nadzoru inwestorskiego ściśle współpracuje z inwestorem bezpośrednim – reprezentuje jego interesy, ale nie zastępuje go w jego własnej roli, co ma miejsce przy pracach inwestora zastępczego. 

Opracowanie:
Siepraw, Krakowska 160
tel. 609 327 440
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz