Materiał Partnera

Kilka ważnych informacji o usuwaniu korzenia zębowego

Kilka ważnych informacji o usuwaniu korzenia zębowego

Leczenie zachowawcze zębów, które niekiedy opiera się o szeroko pojęte leczenie kanałowe, może być także związane z zabiegiem ekstrakcji korzenia zębowego. Jest to nic innego jak jego usunięcie w celu ratowania zęba. Kiedy wykonuje się taki zabieg, jak wygląda i jakie są zalecenia po jego przeprowadzeniu? 

Kiedy należy przeprowadzić ekstrakcję korzenia zębowego?

Ekstrakcje korzeni zębowych przeprowadza się najczęściej ze względów zdrowotnych oraz estetycznych. Korzeń zęba to część utrzymująca go w zębodole. Gdy ząb zostanie pozbawiony korony, należy rozważyć, czy są wskazania do jego ekstrakcji. Brak zęba w danym miejscu doprowadza bowiem do utraty funkcji gryzienia, a cały nacisk rozkłada się wtedy na tkankę miękką, w której znajduje się właśnie korzeń.

Niestety nieusunięte korzenie mogą stanowić źródło poważnych zakażeń wpływających na cały organizm. Niekiedy dochodzi do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych oraz do zapalenia kości szczęki. Nieusunięte korzenie sprzyjają także ropniom oraz torbielom. Podkreślić jednak należy to, że pojedyncza ekstrakcja korzeni  jest wykonywana nie tylko przy utracie całej korony, ale przy ratowaniu zęba w leczeniu kanałowym.

Jak wygląda zabieg ekstrakcji korzenia zębowego?

Usuwanie korzeni zębowych rozpoczyna się badaniem wewnątrzustnym oraz ważną diagnostyką RTG. To ona pozwala określić stan uzębienia, tkanek miękkich oraz właśnie korzeni. Pacjent po zaplanowaniu leczenia jest znieczulany miejscowo. Często podawany jest również podtlenek azotu zwany sedacją wziewną. Ma ona za zadanie rozluźnić pacjenta i go odstresować. Rzadziej stosowana jest zaś pełna narkoza.

Kolejnym krokiem jest nacięcie dziąsła, by odsłonić korzeń zęba. Wielokrotnie poprzedzone jest to rozwiercaniem korony zębowej. Samo nacięcie przeprowadzana jest za pomocą narzędzi chirurgicznych. Oddzielany jest dzięki nim korzeń od kości szczęki oraz żuchwy, a to umożliwia jego usunięcie. W miejscu korzenia dokonywane jest tzw. wyłyżeczkowanie. Zabezpiecza się również przestrzeń specjalną gąbką hemostatyczną, która pomaga w procesie gojenia. Cały zabieg kończy się założeniem szwów.

Jaki gabinet stomatologiczny wybrać?

Przy poważniejszych problemach z jamą ustną, zębami oraz tkankami okołowierzchołkowymi należy wybierać nie gabinety dentystyczne, ale szeroko wyspecjalizowane gabinety stomatologiczne takie jak BEST WAY DENT. Specjalizują się one w chirurgii stomatologicznej oraz szczękowej i to specjaliści w nich zatrudnieni mogą przeprowadzać zabiegi ekstrakcji korzenia zębowego.

Samo leczenie wielokrotnie rozpisane jest na kilka wizyt – od dwóch do czterech – a po samym zabiegu należy przestrzegać standardowych zaleceń stomatologów. Różnicą jest konieczność stosowania przez jakiś czas specjalnej pooperacyjnej szczoteczki do zębów. Powinna mieć ona miękkie drobne włosie oraz gumki zabezpieczające dziąsła. Unikać należy również płynu do ust na bazie alkoholu. 

W pierwszej dobie po zabiegu często przyjmuje się również leki przeciwbólowe oraz specjalne maści. 

Opracowanie:
Warszawa, Krasińskiego 59 lok. 73
tel. 22 223 59 69
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz