Artykuł sponsorowany

Jasno i klarownie o podatkach. Księga przychodów i rozchodów

Jasno i klarownie o podatkach. Księga przychodów i rozchodów
Księga przychodów i rozchodów to ewidencja, mająca na celu przejrzyste zestawienie przychodów i kosztów, wynikłych m.in. z prowadzonej działalności gospodarczej. KPiR ułatwia prowadzenie rachunkowości oraz rozliczanie się z urzędem skarbowym.


Nazwa ,,księga" może być złudna. Wbrew pozorom, księgi przychodów i rozchodów nie są opasłymi tomiszczami, zapełnionymi tysiącami stron notatek. Współczesne KPiR to profesjonalne, komputerowo opracowane zestawienia, monitujące bieżące działania finansowe firmy. Każda transakcja – wpływy czy wydatki – powinna być w takim zestawieniu skrzętnie odnotowana, tak aby stanowiło ono zwarty dokument, dający rzetelną podstawę do rozliczeń z fiskusem.



Kto musi prowadzić księgę podatkową?

Prowadzenie KPiR nie jest obligatoryjne dla każdego. Obowiązek ten spoczywa przede wszystkim na przedsiębiorcach – osobach fizycznych, prowadzących jednoosobową działalność, a także właścicielach spółek jawnych, partnerskich i cywilnych, których roczne przychody netto nie przekroczyły 1,2 mln euro (tj. ok. 5 mln zł). Konieczność księgowania spoczywa również na wszystkich, czerpiących zyski z działalności pozarolniczej, dla których podstawą opodatkowania jest podatek liniowy.



Zwolnienie z prowadzenia KPiR?

W szczególnych przypadkach podatnik może być zwolniony z prowadzenia KPiR. Taką podstawą może być np. podeszły wiek, czy ciężka choroba właściciela firmy, kiedy wyraźnie wykazano, że nie jest on w stanie prowadzić ewidencji. Wówczas należy złożyć w urzędzie skarbowym stosowne podanie. Pamiętać jednak trzeba, że księgi wcale nie musi prowadzić właściciel. Może to zrobić za niego księgowa, czy biuro rachunkowe. Nieocenioną pomocą służą również profesjonalne kancelarie księgowo-podatkowe – dobry przykład stanowi warszawska kancelaria Abacus, świadcząca profesjonalne usługi w zakresie księgowości.



Kiedy założyć księgę?

W księdze przychodów i rozchodów musi być odnotowana każda transakcja. KPiR towarzyszy więc przedsiębiorcy od momentu rozpoczęcia przez niego działalności gospodarczej (bądź od dnia 1 stycznia nowego roku podatkowego, jeśli mamy do czynienia z firmą istniejącą, która zmieniła formę opodatkowania, kwalifikując się pod obowiązek księgowego ewidencjonowania). Fakt utworzenia księgi trzeba zgłosić bezzwłocznie do urzędu skarbowego – mamy na to 20 dni. Urząd powinien być również powiadomiony, jeśli zdecydujemy się na powierzenie prowadzenia ewidencji podmiotowi zewnętrznemu (np. kancelarii księgowo-podatkowej). Na zgłoszenie takiego faktu mamy tydzień (chociaż oddelegowana kancelaria/biuro przeważnie wypełnia tę formalność samodzielnie).   



Jak prowadzić księgę?

Duża ilość danych gromadzonych w księdze przychodów i rozchodów powoduje, że od początku powinniśmy wypracować jasną koncepcję jej prowadzenia, tak aby wszystkie informacje miały jasną i klarowną formę. Najczęściej stosowaną metodą zapisu w KPiR jest tabela, w której zestawia się wydatki i przychody według specyfikacji podatkowej. Warto też stosować podsumowania okresowe – np. miesięczne – ułatwia to liczenie i zapobiega występowaniu pomyłek. Rzetelnie i systematycznie prowadzona księga może okazać się naprawdę pomocna i stanowić

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz