Materiał Partnera

Jakie wymiary powinien mieć garaż blaszany?

Jakie wymiary powinien mieć garaż blaszany?

Wymiary garażu to bez wątpienia sprawa indywidualna. W końcu każdy ma inne potrzeby, a garaż w poszczególnych domach może pełnić różne funkcje. Z założenie jest to „sypialnia” dla samochodu, ale w praktyce bardzo często staje się jednocześnie warsztatem lub schowkiem, a nawet wszystkim na raz. Zastanawiasz się, co wziąć pod uwagę planując swój garaż blaszany? Jak zadbać o to, żeby był funkcjonalny i komfortowy? Podpowiadamy!

Wymiary posesji

Jedną z istotnych zalet garażu blaszanego jest to, że jego wykonanie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Takie przedsięwzięcie wystarczy zgłosić do odpowiedniego urzędu. Niemniej jednak, chociaż postawienie tego typu konstrukcji jest łatwe i dość tanie, trzeba dobrze przemyśleć jej projekt. Dzięki temu wybierzesz rozmiar oraz wyposażenie garażu, które spełnią Twoje wymagania. Kluczowa jest przede wszystkim wielkość posesji. Garaż wolnostojący musi spełniać przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli takie zostały ustalone, a także przepisy związane z wszelkimi wymiarami. Chodzi tu głównie o odległość obiektu od granic działki. Ale oprócz spełnienia wymogów formalnych trzeba także zadbać o komfortowy wjazd do garażu i wyjazdem z posesji. Dlatego nawet jeśli chcesz wybudować duży garaż, może się okazać, że będą ograniczać Cię wymiary działki. Dla garażu jednostanowiskowego najbardziej praktyczne wymiary to minimum 3x5 m, z kolei dla dwustanowiskowego 6x5 m.

Ilość i wielkość pojazdów

Garaż musisz zaplanować tak, aby był funkcjonalny i komfortowy – także w przyszłości. Dlatego zastanawiając się nad tym, jak duży powinien być, warto wziąć pod uwagę także plany długofalowe. Czy w najbliższym czasie planujesz wymianę samochodu? A może rozważacie kupno drugiego aut, motoru lub innego pojazdu? Nie da się ukryć, że w obecnych czasach samochody to podstawowy środek transportu. Raczej niewiele jest rodzin, które nie miałyby chociaż jednego auta. Jest ono szczególnie ważne w przypadku rodzin, mieszkających w domach jednorodzinnych znajdujących się z dala od miasta. W takiej sytuacji małżeństwa dojeżdżające do pracy i dodatkowo mające dzieci, które prędzej czy później także zaczną potrzebować samochodu, powinny rozważyć postawienie garażu dwustanowiskowego. Dla wymiarów garażu ogromne znaczenie ma także rodzaj pojazdu, jaki posiadasz, a co za tym idzie jego wielkość. Standardowy blaszany garaż jednostanowiskowy będzie wystarczający dla właścicieli samochodów typu mini lub kompaktowych. Ale właściciele pojazdów typu combi, SUV czy nawet van bądź minibus będą potrzebowali znacznie więcej przestrzeni, aby bez problemu zaparkować. Minimalne wymiary komfortowego garażu blaszanego powinny wynosić wspomniane 3x5 m. W przypadku większych samochodów, które są dłuższe i szersze, wielkość konstrukcji powinna być proporcjonalnie powiększona. Warto też dodać – do długości ok. 1 m, uwzględniając ewentualny hak holowniczy, oraz zapasowe miejsce na szerokość tak, by umożliwić wsiadanie i wysiadanie z samochodu po każdej ze stron.

Tylko garaż, czy jednocześnie schowek?

W momencie planowania budowy domu oraz garażu zazwyczaj oczekiwania i przewidywania względem dostępnej przestrzeni mijają się z późniejszą rzeczywistością. Dopiero po wprowadzeniu się i latach gromadzenia różnych sprzętów okazuje się, jak wiele ich może posiadać jedna osoba, nie mówiąc o całej rodzinie. Z czasem dodatkowa przestrzeń jest na wagę złota. Nie inaczej jest w przypadku garażu. Jeżeli nie planujesz wybudowania na działce dodatkowego budynku gospodarczego, który miałby pełnić funkcję schowka, prędzej czy później stanie się nim garaż. W końcu gdzieś musisz trzymać rowery, dziecięce wózki, kosiarkę oraz wiele innych narzędzi ogrodowych i warsztatowych. Niestety są to sprzęty, którym mogłoby zaszkodzić trzymanie na zewnątrz, gdzie byłyby narażone na niskie temperatury, deszcz czy słońce. W takiej sytuacji warto rozważyć garaże szersze, umożliwiające bezpieczne parkowanie bez obawy, że samochód zostanie uszkodzony o przechowywane rzeczy. Możesz nawet zainwestować w garaż dwustanowiskowy, dzięki czemu będziesz przygotowany na ewentualne kupno drugiego auta.

Dodatkowa przestrzeń robocza

Z kolei jeśli jesteś osobą, która lubi majsterkować i większość rzeczy w domu naprawia samodzielnie, musisz pomyśleć o dodatkowej przestrzeni roboczej. Tutaj doskonałym rozwiązaniem są garaże blaszane z wiatą oferowane przez firmę Konstal Sp. z o. o.. Mogą to być wiaty o szerokości 1 lub 2 m, a także ze ścianami odsłoniętymi lub zabudowanymi np. ceownikami bądź blachą. Wersje z zabudowanymi ścianami latem sprawdzą się także do przechowywania: drewna, rowerów, różnych sprzętów, koszy ze śmieciami czy odpadów wielkogabarytowych czekających na wywóz. Oprócz tego wiaty to idealne miejsce do wykonywania wszelkich napraw, prac ogrodowych oraz wielu innych.

Opracowanie:
Krasne-Lasocice 102
tel. 509 574 644
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz