Dowiedz się więcej...

Stal jest stopem żelaza - materiałem, który powszechnie wykorzystujemy w wielu dziedzinach naszego życia. Stalowe wyroby, jak również konstrukcje stosuje się nie tylko w budownictwie, ale i gastronomii, przemyśle chemiczny oraz wielu innych przestrzeniach. Sam rynek stalowy zaś rozwija się bardzo dynamicznie, oferując coraz to nowe i ciekawsze rozwiązania dla biznesu i nie tylko.

Ze stali tworzy się wiele różnorodnych produktów. Mowa zarówno o klasycznych wyrobach stalowych - choćby nożach, pojemnikach, elementach oświetlenia i innych, jak i całych konstrukcjach stalowych - od stelaży, aż po kompletne hale stalowe i inne, pokrewne rozwiązania. Jak zatem widać, potencjał na tym rynku jest naprawdę spory.

Chcesz poznać dokładniej branżę stalową? Zależy Ci na tym, by dowiedzieć się, jak wybierać kontrahentów działających na rynku stali? Nasz serwis Ci w tym pomoże. Czekają na Ciebie aktualne dane: newsy branżowe, cenniki, słowniczek pojęć oraz rankingi najlepszych firm z branży. Przyjrzyj się im bliżej i stań się ekspertem od stali!

Stal

Stal to stop żelaza z węglem, który został obrobiony plastycznie. Zgodnie z obowiązującymi normami za stal uznaje się materiał, w którym zawartość węgla nie przekracza 2%. Poza węglem w stopie znaleźć można m.in. chrom, nikiel, mangan czy tytan. Podkreślić warto, że im większa w stopie stali zawartość węgla, tym twardsza się ona staje.

Stal uzyskuje się dzisiaj w hutach, przetapiając żelazo przy wykorzystaniu innowacyjnych pieców konwertorowych, łukowych oraz próżniowych - takich, które pozwalają uzyskać jej najwyższą jakość. Na rynku zaś znajdziemy różne rodzaje stali - m.in. stal nierdzewną, kwasoodporną, konstrukcyjną, narzędziową, żaroodporną i więcej. W zależności od parametrów technicznych stop ten uzyskuje inne własności, a co za tym idzie, może być wykorzystany na inne sposoby.

Z uwagi na dużą podatność na obróbkę, wysoką wytrzymałość oraz doskonałe własności chemiczne i fizyczne stal wykorzystuje się dziś bardzo szeroko, a wyroby z niej powstałe cieszą się dużym powodzeniem na rynkach zbytu - tak krajowym, jak i zagranicznych.

Wyroby stalowe

Asortyment wyrobów stalowych jest niezwykle szeroki, a producenci działający w branży poszukują coraz to nowych rozwiązań - tak, by zaspokoić potrzeby rynku pod każdym względem. Wyroby te możemy podzielić na kilka kategorii.

Pierwsza kategoria wyrobów stalowych powstających w hutach to te, które przeznaczone są do odlewania oraz dalszej obróbki. Zaliczamy do nich m.in. sztaby, kęsy i kęsiska, śrut i laski. Dostarczane w takiej formie z huty podlegają dalszym pracom, których celem jest nadanie im odpowiedniego kształtu i innych właściwości.

Drugą kategorią są wyroby stalowe, które przeszły już wstępną obróbkę plastyczną. Zaliczyć do nich możemy między innymi elementy, takie jak blachy, taśmy, pręty, druty, a także profile hutnicze - włączając w to: kątowniki, ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki, rury, maszty i wiele innych. Jednym słowem: wszystko to, co ze stali zostało już wykonane i nadaje się choćby do tworzenia wszelkiego typu konstrukcji.

Stalowe konstrukcje

Konstrukcje stalowe to, mówiąc najprościej, obiekty budowlane, do których większość użytych materiałów to proste elementy stalowe bądź też ich większe zespoły. Zyskały niezwykle dużą popularność w ostatnich dekadach - zarówno ze względu na szybkość budowy, jak i walory ekonomiczne czy też solidność wykonania.

Dziś coraz chętniej wykonuje się hale stalowe - zarówno do celów przemysłowych, jak i sprzedażowych (tak tworzone są np. sklepy wielkopowierzchniowe), a także magazynowych, a nawet biurowych czy mieszkalnych. Wszystko to za sprawą coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które są dostępne na rynku.

Producentów konstrukcji stalowych przybywa z roku na rok. Ci najlepsi oferują nie tylko standaryzowane konstrukcje, ale też takie, które od początku do końca są tworzone w oparciu o indywidualnie przygotowany projekt uwzględniający potrzeby funkcjonalne klienta. Jeśli szukasz niezawodnych, praktycznych i rozsądnych cenowo rozwiązań konstrukcyjnych - konstrukcje stalowe to pomysł dla Ciebie.

Artykuły

Części gięte ze stali we współczesnej architekturze
Elementy gięte ze stali stanowią nierzadko dodatkowe usztywnienie konstrukcji, ale też znacząco wpływają na jej wygląd, dzięki nim może być on nieszablonowy.
Jak wykorzystać stal?
Istnieje wiele rodzajów stali o różnych właściwościach i przeznaczeniu. Dowiedz się, jak dzielimy stal i do czego używane są poszczególne typy tego stopu.
Rury ze szwem czy bez szwu – różnice i zastosowanie
Jakie są rodzaje rur stalowych? Jak powstają rury ze szwem, a jak rury bez szwu? Gdzie stosujemy tego typu wyroby? Kto zajmuje się dystrybucją rur stalowych?
Jakich maszyn używa się do obróbki drutu stalowego?
Obróbka drutu stalowego wymaga specjalistycznych maszyn, takich jak np. zgrzewarki wielopunktowe czy prościarki, dopasowanych do określonej eksploatacji.
Produkcja oraz zastosowanie stali i wyrobów stalowych
Produkcja blach stalowych oraz elementów i wyrobów ze stali. Nowoczesne sposoby obróbki, cięcie stali i zastosowanie produktów branży hutniczej.
Detale nadające znaczenie – wyroby z drutu i taśm stalowych
Różne branże przemysłu wymagają zastosowania wyrobów z drutu i taśm stalowych. Takimi detalami stalowymi są między innymi zapinki, zaczepy i akcesoria dachowe.
Stalowe zbiorniki bezciśnieniowe – jakie wymagania muszą spełnić? Wyjaśniamy
Zbiorniki stalowe mają wiele zróżnicowanych zastosowań. Żeby spełniały swoją rolę, muszą być wykonane zgodnie z wieloma istotnymi wymogami. Jak je sprawdzić?
Stalowe schody, balustrady, ogrodzenia – estetyczne i niezawodne
Jeśli zależy nam na trwałych i niezawodnych schodach na zewnątrz budynku, zlećmy wykonanie ich ze stali. Będą solidne i estetyczne.

Znajdź najlepsze firmy oferujące stal i wyroby stalowe