Dowiedz się więcej...

Stal jest stopem żelaza - materiałem, który powszechnie wykorzystujemy w wielu dziedzinach naszego życia. Stalowe wyroby, jak również konstrukcje stosuje się nie tylko w budownictwie, ale i gastronomii, przemyśle chemiczny oraz wielu innych przestrzeniach. Sam rynek stalowy zaś rozwija się bardzo dynamicznie, oferując coraz to nowe i ciekawsze rozwiązania dla biznesu i nie tylko.

Ze stali tworzy się wiele różnorodnych produktów. Mowa zarówno o klasycznych wyrobach stalowych - choćby nożach, pojemnikach, elementach oświetlenia i innych, jak i całych konstrukcjach stalowych - od stelaży, aż po kompletne hale stalowe i inne, pokrewne rozwiązania. Jak zatem widać, potencjał na tym rynku jest naprawdę spory.

Chcesz poznać dokładniej branżę stalową? Zależy Ci na tym, by dowiedzieć się, jak wybierać kontrahentów działających na rynku stali? Nasz serwis Ci w tym pomoże. Czekają na Ciebie aktualne dane: newsy branżowe, cenniki, słowniczek pojęć oraz rankingi najlepszych firm z branży. Przyjrzyj się im bliżej i stań się ekspertem od stali!

Stal

Stal to stop żelaza z węglem, który został obrobiony plastycznie. Zgodnie z obowiązującymi normami za stal uznaje się materiał, w którym zawartość węgla nie przekracza 2%. Poza węglem w stopie znaleźć można m.in. chrom, nikiel, mangan czy tytan. Podkreślić warto, że im większa w stopie stali zawartość węgla, tym twardsza się ona staje.

Stal uzyskuje się dzisiaj w hutach, przetapiając żelazo przy wykorzystaniu innowacyjnych pieców konwertorowych, łukowych oraz próżniowych - takich, które pozwalają uzyskać jej najwyższą jakość. Na rynku zaś znajdziemy różne rodzaje stali - m.in. stal nierdzewną, kwasoodporną, konstrukcyjną, narzędziową, żaroodporną i więcej. W zależności od parametrów technicznych stop ten uzyskuje inne własności, a co za tym idzie, może być wykorzystany na inne sposoby.

Z uwagi na dużą podatność na obróbkę, wysoką wytrzymałość oraz doskonałe własności chemiczne i fizyczne stal wykorzystuje się dziś bardzo szeroko, a wyroby z niej powstałe cieszą się dużym powodzeniem na rynkach zbytu - tak krajowym, jak i zagranicznych.

Wyroby stalowe

Asortyment wyrobów stalowych jest niezwykle szeroki, a producenci działający w branży poszukują coraz to nowych rozwiązań - tak, by zaspokoić potrzeby rynku pod każdym względem. Wyroby te możemy podzielić na kilka kategorii.

Pierwsza kategoria wyrobów stalowych powstających w hutach to te, które przeznaczone są do odlewania oraz dalszej obróbki. Zaliczamy do nich m.in. sztaby, kęsy i kęsiska, śrut i laski. Dostarczane w takiej formie z huty podlegają dalszym pracom, których celem jest nadanie im odpowiedniego kształtu i innych właściwości.

Drugą kategorią są wyroby stalowe, które przeszły już wstępną obróbkę plastyczną. Zaliczyć do nich możemy między innymi elementy, takie jak blachy, taśmy, pręty, druty, a także profile hutnicze - włączając w to: kątowniki, ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki, rury, maszty i wiele innych. Jednym słowem: wszystko to, co ze stali zostało już wykonane i nadaje się choćby do tworzenia wszelkiego typu konstrukcji.

Stalowe konstrukcje

Konstrukcje stalowe to, mówiąc najprościej, obiekty budowlane, do których większość użytych materiałów to proste elementy stalowe bądź też ich większe zespoły. Zyskały niezwykle dużą popularność w ostatnich dekadach - zarówno ze względu na szybkość budowy, jak i walory ekonomiczne czy też solidność wykonania.

Dziś coraz chętniej wykonuje się hale stalowe - zarówno do celów przemysłowych, jak i sprzedażowych (tak tworzone są np. sklepy wielkopowierzchniowe), a także magazynowych, a nawet biurowych czy mieszkalnych. Wszystko to za sprawą coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które są dostępne na rynku.

Producentów konstrukcji stalowych przybywa z roku na rok. Ci najlepsi oferują nie tylko standaryzowane konstrukcje, ale też takie, które od początku do końca są tworzone w oparciu o indywidualnie przygotowany projekt uwzględniający potrzeby funkcjonalne klienta. Jeśli szukasz niezawodnych, praktycznych i rozsądnych cenowo rozwiązań konstrukcyjnych - konstrukcje stalowe to pomysł dla Ciebie.

Artykuły

Sprawny montaż konstrukcji stalowych z firmą SBM
Hale stalowe są najpopularniejszym typem budownictwa przemysłowego i magazynowego. Ich montażem z powodzeniem zajmuje się firma SBM ze Starego Olesina. Sprawdź!
Jak powstają kołnierze stalowe?
Jaką funkcję pełnią kołnierze stalowe? W jaki sposób odbywa się ich produkcja i gdzie najczęściej są wykorzystywane? Sprawdź najważniejsze informacje.
O gatunkach i rodzajach stali opowiadają specjaliści firmy HURT-MET
Stale różnego gatunku oferuje zakład hutniczy HURT-MET. Zapewnia on m.in. stal nierdzewną, kwasoodporną i konstrukcyjną. Kliknij link i sprawdź szczegóły.
Konstrukcje stalowe – ich zastosowanie i największe zalety
Stalowe konstrukcje odnajdują swoje zastosowanie w przemyśle i budownictwie. Sprawdź, jakie są zalety konstrukcji stalowych i co można wykonać ze stali.
Czym różnią się od siebie most, estakada, wiadukt i kładka?
Większość ciągów pieszych, drogowych lub kolejowych poprowadzonych nad ziemią, zwykliśmy nazywać mostami. Czym więc są estakady, wiadukty lub kładki? Sprawdźmy
Produkcja wag na zamówienie – firma PW Chrostowski
Szukasz firmy, która oferuje usługi związane z produkcją wag? A może potrzebujesz serwisu? Sprawdź, co może Ci zaoferować przedsiębiorstwo PW Chrostowski.
Jakie zalety ma gumowanie elementów stalowych?
Żeby zwiększyć trwałość elementów stalowych, wykonuje się gumowanie. Polega to na nałożeniu tego materiału na części maszyn przemysłowych – sprawdź szczegóły.
Zbigniew Tomków Autoczęści – fachowcy od spawania aluminium i stali
Jeśli potrzebujesz naprawić naczepę, przyczepę albo łódź aluminiową, skorzystaj z usług firmy Zbigniewa Tomków Autoczęści – to fachowcy w swojej dziedzinie!

Rankingi

Znajdź najlepsze firmy oferujące stal i wyroby stalowe