Artykuł sponsorowany

Na czym polega oksydowanie stali i w jakim celu jest wykonywane?

Na czym polega oksydowanie stali i w jakim celu jest wykonywane?

Stal to wytrzymały, a jednocześnie charakteryzujący się wysoką estetyką surowiec. Jest również podatny na różnego rodzaju obróbkę, dzięki czemu można nadać mu pożądany kształt, a także pokryć specjalną powłoką. Wykonuje się to w celach dekoracyjnych, ale także po to, aby nadać stali szczególne właściwości. Dlatego właśnie przeprowadza się proces zwany oksydowaniem.

Oksydowanie stali – co to takiego?

Oksydowanie stali to proces, który polega na jej pokrywaniu specjalną powłoką. Na jej powierzchni pojawia się warstwa złożona z tlenków żelaza. Proces ten określa się również jako czernienie. Wynika to z tego, że tlenki pokrywające stal tworzą powłokę o ciemnym zabarwieniu.

Oksydowanie przeprowadza się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest metoda chemiczna. Polega ona na zanurzeniu elementów ze stali w gorącym roztworze, dlatego nazywana jest również „metodą na ciepło”. Roztwór ten jest mieszaniną wodorotlenku sodu i azotanu srebra. Natomiast drugi sposób jest nazywany metodą elektrolityczną – inaczej „na zimno” – i polega na zachodzeniu procesu anodowego utleniania.

Oksydowaniu można poddać różne elementy wykonane ze stali. Metoda ta jest bardzo popularna i powszechnie stosowana – wynika to z jej licznych zalet.

Oksydowanie stali to dobrze znana technika nadawania jej ciemnego koloru. Jednak zachodzenie tego procesu gwarantuje także, że zmianie ulegają właściwości oraz wytrzymałość stali. Pokrywanie jej warstwą tlenków ma zatem zarówno wymiar praktyczny, jak i estetyczny. Obie metody – chemiczna i elektrolityczna – gwarantują stworzenie wytrzymałej powłoki”- mówi ekspert z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego GALWANEX.

Dlaczego stal jest poddawana oksydowaniu?

Oksydowanie stanowi proces, dzięki któremu na stali pojawia się estetyczna, gładka warstwa. Może mieć ona ciemny odcień lub być czarna. Powłokę taką tworzą utlenione pierwiastki. Sprawia to, że między stalą a otoczeniem nie zachodzą żadne reakcje chemiczne.

Właśnie to sprawia, że stal jest chroniona przed niekorzystnym działaniem wody, a więc przed korozją. To z kolei eliminuje ryzyko powstawania rdzy. Jak wiadomo, rdza jest nie tylko mankamentem wizualnym, ale także znacznie pogarsza stan techniczny elementów oraz ich wytrzymałość.

Stal jest oksydowana również z przyczyn estetycznych. Przedmioty ze stali pokryte ciemną powłoką prezentują się bardzo efektownie. Ponadto jest to o wiele lepsza metoda barwienia przedmiotów ze stali na czarno niż malowanie farbą. Kolor na ich powierzchni utrzymuje się też znacznie dłużej niż gdyby został do tego wykorzystany lakier.

 

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz