Jakie trawy ozdobne wybrać na balkon?

Jakie trawy ozdobne wybrać na balkon?

Trawy ozdobne na balkonie mogą być świetnym uzupełnieniem kompozycji roślinnej. Mogą także być sadzone jako samodzielna kompozycja. Rodzajów traw ozdobnych jest wiele, co daje dużo możliwości łączenia. Przeczytaj, który rodzaj traw ozdobnych sprawdzi się na balkonie. Sprawdź, jakie warunki są sprzyjające dla traw ozdobnych i w jakich pojemnikach najlepiej je sadzić.

W jakich pojemnikach najlepiej sadzić trawy ozdobne?

Rodzaj pojemnika należy dobrać do rośliny. Idealnym miejscem dla niskich traw, takich jak na przykład kostrzew, są standardowe skrzynki, donice czy miski.

Trawy, które mają duże rozmiary, potrzebują większych przestrzeni. Do miskantów czy traw pampasowych należy wybrać duże i ciężkie pojemniki. Muszą one utrzymać dużą masę zielonych źdźbeł. Roślina nie może się przewracać. Dno pojemnika należy usypać sporą warstwą drenażu – świetne będą do tego drobne kamyki.

Jaki rodzaj traw ozdobnych sprawdzi się na balkonie?

Dobór rodzaju traw ozdobnych zależy od indywidualnego gustu i potrzeb, a także od ilości miejsca, jakie mamy. Do najpopularniejszych rodzajów traw, jakie sadzi się na balkonie, należy kostrzewa popielata znana również jako kostrzewa sina. Ma ona niebieskawe lub srebrzystozielone liście, które tworzą półokrągłe kępy. Charakteryzuje się ona wąskimi i ostro zakończonymi źdźbłami. Osiąga wzrost 25-30 cm.

Popularna jest także Hakonechloe smukła. Tworzy ona rozłożyste kępy. Jej liście są wydłużone oraz lancetowate. Mogą mieć one kolor zielony lub żółty. Roślina ta kwitnie dosyć długo, bo od sierpnia do października. Jest ona idealną dekoracją do balkonu. Jednocześnie sprawdzi się także w ogrodach skalnych. Sprawdź, które trawy ozdobne są idealne do ogrodu.

Z wysokich traw ozdobnych warto postawić na miskanty cukrowe. Osiągają one nawet 3,5 m wysokości. Przypominają wysokie trzciny. Wyglądają one świetnie zarówno latem, jak i zimą. Są one odporna na mróz i susze, a późnym latem robią się pomarańczowe.

Jeżeli wolimy cienkie i srebrzyste liście, postawmy na miskant chiński, który osiąga do dwóch metrów wysokości. Charakterystyczne dla trawy jest tworzenie gęstych, zwartych kęp oraz to, że ładnie komponuje się z bylinami.

Przy minimalistycznej aranżacji balkonu poleca się wszelkiego rodzaju drżączki. Gatunek ten rośnie w luźnych kępach. Jeżeli zależy ci na perfekcyjnej aranżacji balkonu, zawsze możesz skorzystać z usług osób, które specjalizują się w aranżacji i projektowaniu ogrodów.

Jakie warunki będą najlepsze dla traw ozdobnych?

Należy pamiętać, że trawy w pojemnikach wymagają regularnego podlewania. Nie lubią one także miejsc zacienionych. W takich miejscach rosną one zdecydowanie słabiej niż na stanowiskach słonecznych. Dodatkowo zacienione miejsca sprawiają, że kolory traw są mniej intensywne.

Oprócz częstego podlewania oraz słonecznego stanowiska ważne jest także, aby trawy ozdobne odpowiednio nawozić. Koniec lipca to okres, w którym powinno się odbyć ostatnie nawożenie.

Trawy to rośliny wieloletnie, które mogą zimować. Należy pamiętać jednak, że egzemplarze, które zostały posadzone w donicach, mają zimą o wiele gorsze warunki. Dobrze zatem izolować skrzynie płytami styropianowymi. Wrażliwe odmiany traw możemy traktować także jako rośliny sezonowe. Wtedy co roku nasz balkon będzie wyglądał inaczej.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży