Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu?

Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu?

Trawy ozdobne stają się coraz bardziej popularne. Można je sadzić zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Jest to zieleń, która każdemu miejscu doda uroku. Przeczytaj, jakie miejsca i jaka ziemia są idealne do sadzenia traw ozdobnych. Poznaj gatunki traw, które są świetnym wyborem dla ogrodu. Dowiedz się, jakie gatunki są najlepsze na rabatę.

Jakie trawy ozdobne sprawdzą się w ogrodzie?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Na wybór traw w dużej mierze wpłynie pomysł na aranżacje ogrodu. Trawy ozdobne bardzo charakterystyczne są dla ogrodów o dzikim i naturalnym wyglądzie. Najniższe trawy ozdobne osiągają wysokość zaledwie piętnastu centymetrów. Te najwyższe przekraczają nawet trzy metry.

W ogrodach często sadza się: 

  • kostrzewę popielatą, 
  • imperatę cylindryczną „Red Baron”, 
  • mozgę trzcinowatą, 
  • jęczmień grzywiasty, 
  • ostnicę olbrzymią, 
  • arundo trzcinowate,
  • wszelkiego rodzaju miskanty. 

Wybór jest olbrzymi. Każdy może wybrać trawy ozdobne, które idealnie wpasują się w aranżację jego ogrodu. Warto zatem przemyśleć ich kupno.

trawy ozdobne - imperata cylindryczna Red Baron

Jakie gatunki traw będą najlepsze na rabatę?

Jeżeli chcesz stworzyć rabatę z traw ozdobnych, musisz uważać na trawy ekspansywne. Unikaj miskant cukrowych – rozrastają się one bardzo łatwo i tworzą wysokie kępy. Takie trawy jak manna mielec czy wydmuchrzyca piaskowa także się nie sprawdzą.

Postaw na owies wiecznie zielony. Charakterystyczne dla niego są regularne kuliste kępy. Ich średnica to około czterdziestu centymetrów. Rozplenica japońska, która tworzy zwarte kępy, też jest idealnym materiałem na rabatę.

trawy ozdobne - rozplenica japońska

Warte polecenia są także kostrzewa popielata czy miskant chiński. Przy wyborze roślin na rabatę warto skorzystać z usług biura zajmującego się projektowaniem ogrodów. Profesjonalna pomoc może wiele ułatwić.

trawy ozdobne - kostrzewa popielata

Gdzie w ogrodzie sadzić trawy ozdobne?

Należy pamiętać, że trawy ozdobne mają bardzo szerokie zastosowanie. Aby rosły prawidłowo, muszą mieć one dobre warunki. Plusem jest to, że trawy ozdobne nie mają dużych wymagań. Przeciętna, średnio wilgotna oraz przepuszczalna ziemia ogrodowa będzie wystarczająca.

Wszystko zależy także od rodzaju trawy — zbite, zatrzymujące wodę gliniaste podłoże to najgorszy z możliwych wyborów. Nadmiar wody może powodować, że korzenie traw będą gnić. Zanim posadzisz trawę, dokładnie przekop ziemię. Odchwaść ją dokładnie i dodaj kompostu.

Miejsce, które jest dobrze nasłonecznione, będzie pozytywnie wpływać na rośliny. Pamiętaj, że odmiany o pstrych liściach preferują światło rozproszone.

Niektóre gatunki traw – miskanty, rozpelnica japońska czy trawa pampasowa – są zupełnie nieodporne na zimno. Z tego względu trzeba je sadzić w ciepłych miejscach, które osłonięte są od wiatru.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji trawy pampasowej.

Trawy ozdobne na balkonie

Trawa ozdobna to nie tylko świetne rozwiązanie w ogrodzie. Wiele gatunków traw będzie przepięknie wyglądało w donicach lub skrzynkach na balkonie. Decydując się na trawy ozdobne w tego typu przestrzeni, trzeba wiedzieć, jakie gatunki wybrać i jak je pielęgnować. Przeczytaj, jakie trawy ozdobne sprawdzą się na balkonie. Dzięki tego typu roślinie twój balkon może zyskać na oryginalności.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz