Jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu?

Jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu?

Ugryzienie kleszcza może być bardzo niebezpieczne. Należy zatem uważać. Kleszcz może zarazić nas boreliozą oraz kleszczowym zapaleniem mózgu. Są to bardzo groźne choroby. Przeczytaj, czym objawia się kleszczowe zapalenie mózgu. Sprawdź, jak leczy się tego typu chorobę i jak się przed nią skutecznie ochronić.

Strony www Strony www

Ugryzienie kleszcza

Ugryzienie kleszcza może spowodować groźne i nieprzyjemne konsekwencje. Kleszcze są nosicielami groźnych chorób. Kleszcz sam nie choruje, ale jak jest nosicielem wirusa, to przekaże go swojej ofierze.

Do zakażenia zazwyczaj dochodzi poprzez ukąszenie. Możliwe są także inne sposoby zakażenia – drogą pokarmową i oddechową. Niebezpieczne jest wypicie mleka kozy lub krowy, które są nosicielkami wirusa, jak i samo wdychanie znajdującego się w kurzu kału zakażonego kleszcza.

Kleszczowe zapalenie mózgu to nie jedyna choroba, na którą jesteśmy narażeni poprzez kontakt z kleszczem. Inną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza – przeczytaj, jakie są objawy boreliozy.

Jak wygląda kleszczowe zapalenie mózgu?

Kleszczowe zapalenie mózgu ma dwie fazy. Pierwsze objawy występują po okresie około tygodnia – okres wylęgania się choroby to okres od 4 do 28 dni.

Chory jest osłabiony. Odczuwa bóle głowy, mięśni i gałek ocznych. Bóle brzucha, nudności i wymioty to także typowe objawy. Przypomina to grypę, a objawy mijają po tygodniu. U niektórych w tym momencie choroba się kończy i nie daje żadnych objawów. Są to jednak nieliczne przypadki. Zazwyczaj na tym się nie kończy.

Następuje druga faza choroby. Pojawiają się objawy neurologiczne. Typowa jest tutaj wysoka gorączka, wymioty, bóle i zawroty głowy. Bardzo charakterystycznym objawem jest sztywność karku. Występuję nadwrażliwość na światło, dźwięki oraz dotyk.

Czasami występuje zakażenie ośrodkowego układu nerwowego. W takich przypadkach typowe są zaburzenia świadomości – senność, problemy z koncentracją oraz pamięcią. W najcięższych przypadkach senność przekształca się w śpiączkę. Typowe jest również porażenie nerwów czy zaburzenia mowy i czucia. Zapalenie rdzenia kręgowego jest najrzadsze – łączy się z szybko postępującym niedowładem kończyn i zaburzeniami czucia.

Jak leczyć kleszczowe zapalenie mózgu?

Leczenie kleszczowego zapalenia mózgu nie jest łatwe i trwa długo. Nie ma jednej terapii, która będzie skuteczna dla każdego chorego. Chorobę leczy się objawowo. Stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz witaminy.

Kleszczowe zapalenie mózgu jest bardzo niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić do niepełnosprawności, a w ekstremalnych przypadkach do śmierci. Choroba wymaga leczenia klinicznego. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy, należy zwrócić się o pomoc do internisty, który oceni czy choroba mogła wystąpić i konieczna jest dalsza diagnostyka.

Dla rozpoznania choroby ważny jest wywiad. Do badania bierze się płyn mózgowo – rdzeniowy i na tej podstawie ocenia się czy nastąpiło zarażenie, czy nie.

Ile kosztuje szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu?

Najlepszą metodą profilaktyki jest unikanie źródła zakażenia, czyli kleszczy. Po spacerze należy dokładnie obejrzeć ciało. Warto unikać terenów, w których mogą się znaleźć kleszcze.

Szczepienia ochronne są bardzo pomocne. Koszt takiej szczepionki to około 120 zł. Dzięki niej można uchronić się przed groźną chorobą. Szczepienie podstawowe obejmuje trzy dawki szczepionki.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także