Dlaczego odra podczas ciąży jest niebezpieczna?

Dlaczego odra podczas ciąży jest niebezpieczna?

Odra to typowa choroba wieku dziecięcego. Zdarza się również – nawet bardzo często, że chorują na nią także dorośli. Co dzieje się, kiedy na odrę zachoruje kobieta w ciąży? Przeczytaj, jakie zagrożenia niesie zachorowanie na odrę podczas ciąży i co należy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania. Sprawdź, jakich jeszcze chorób należy się wystrzegać w czasie ciąży.

Czym grozi zachorowanie na odrę podczas ciąży?

Odra w czasie ciąży to poważne zagrożenie – dotyczy ono zarówno matki, jak i noworodka. Im mniej zaawansowana ciąża, tym bardziej wirus będzie niebezpieczny dla malucha. Pamiętajmy, że odra jest wysoce zaraźliwa.

Konsekwencje, na jakie dziecko może być narażone to niedobór hormonu wzrostu, zaburzenia mowy, uszkodzenia narządu słuchu czy nawet zapalenie mózgu zaraz po narodzinach dziecka. Konsekwencje choroby wpłyną na jego przyszłe życie.

Jeżeli jesteś w ciąży i wystąpią u ciebie objawy takie jak wysoka gorączka oraz wysypka – nie czekaj. Bezzwłocznie umów się na wizytę do sprawdzonego internisty.

Jak zniwelować ryzyko zachorowania na odrę?

Jedynym sposobem na zniwelowanie objawów choroby lub na całkowite jej uniknięcie jest szczepienie. W Polsce szczepienie na odrę jest obowiązkowe. Przeważnie szczepionka na odrę podawana jest w pakiecie ze szczepionką na różyczkę i świnkę. Podaje się ją dziecku w trzynastym lub czternastym miesiącu życia a drugą dawkę wieku dziesięciu lat – dowiedz się więcej o szczepieniach na odrę.

Należy jednak pamiętać, że kobiety w ciąży szczepić się nie powinno. Jeżeli kobieta nie została zaszczepiona w wieku dziecięcym, przed podaniem zastrzyku należy upewnić się czy nie jest ona w ciąży. W okresie czterech tygodni od przyjęcia szczepionki nie powinna ona zachodzić w ciąże. Jest to bardzo ważne. Szczepionka bowiem zawiera w sobie wirus o osłabionym działaniu, który nadal potencjalnie może być groźny dla niej i dla płodu.

Jakich chorób należy się wystrzegać w czasie ciąży?

Istnieje pewna grupa chorób, których kobieta w czasie ciąży powinna się szczególnie wystrzegać a kontaktu z chorymi unikać jak ognia. Oprócz odry wymienić należy także:

  • listerioza – źródłem bakterii są zwierzęta. Zarażenie następuje głównie przez zjedzenie zanieczyszczonego bakteriami jedzenia. Choroba u ciężarnej kobiety przypomina grypę lub zakażenie układu moczowego;
  • toksoplazmoza – choroba odzwierzęca. Jedyne objawy to powiększenie węzłów chłonnych oraz wzrost stężenia przeciwciał. Ginekolog profilaktycznie zaleca zrobienie badania kobietom w ciąży;
  • cytomegalia – choroba może mieć bezobjawowy przebieg. Zakazić się można poprzez bliski kontakt z chorą osobą. Możliwe jest zakażenie się malucha w trakcie porodu. Wirus występuje w wydzielinie pochwy i szyjki macicy;
  • ospa wietrzna – najgroźniejsze jest zakażenie ciężarnej w ostatnim miesiącu porodu, a także w okresie od pięciu do dwóch dni po porodzie. Wirusem można zarazić się także od chorego na półpaśca;
  • różyczka – skutki choroby są tym poważniejsze, im mniej zaawansowana jest ciąża. Przed planowaną ciążą warto sprawdzić czy już nie chorowało się na tę chorobę;
  • grypa – zachorowanie na grypę podczas ciąży może mieć bardzo negatywne skutki dla dziecka. Dlatego też przed rozpoczęciem sezonu grypowego warto się zaszczepić.

Lista powyższych chorób może zagrażać maluchowi oraz matce. W czasie ciąży należy o siebie dbać szczególnie i nie narażać się na ryzykowne sytuacje – odpoczywać i unikać kontaktu z chorymi. Zdrowie matki i dziecka jest najważniejsze. 

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz