Artykuł sponsorowany

Jaką budowę i zalety mają drzwi automatyczne?

Jaką budowę i zalety mają drzwi automatyczne?

Drzwi automatycznie, które rozsuwają się, gdy czujnik wykryje ruch, to duża wygoda zwłaszcza tam, gdzie przenosi się duże pakunki czy wyjeżdża z wózkiem. Dysponują nimi galerie handlowe, szpitale, nowoczesne przychodnie i placówki kulturalne. Miejsca publiczne jednak muszą też spełniać wymogi ochrony przeciwpożarowej. Jak na tym tle wypadają drzwi przesuwne lub obrotowe?

Zalety drzwi automatycznych

Drzwi automatyczne to nowoczesne rozwiązanie techniczne, które, co może zaskakiwać, funkcjonuje w naszej rzeczywistości już od wielu dziesięcioleci. Różnica pomiędzy dawnymi produktami a tymi montowanymi obecnie polega na ich jakości. Nowoczesne drzwi automatyczne oferują znacznie bardziej niezawodne system elektroniczne oraz lepsze jakościowo materiały – od wytrzymałego, lekkiego aluminium po specjalnie przygotowywane szyby. To jedna z przesłanek, dzięki której tego typu wyjścia są bezpieczne, funkcjonalne i sprzyjają ewakuacji podczas pożaru.

W praktyce wyróżnia się dwa podstawowe typy drzwi automatycznych – przesuwne, otwierane na boki oraz obrotowe. Każde z nich mają nieco inną przepustowość i mogą być wykorzystywane w innych sytuacjach. Firma Kubrak Roman. Serwis drzwi automatycznych od lat zajmuje się sprzedażą i serwisem produktów tego typu, cenionych za wiele zalet. Zalicza się do nich:

  • znacznie większa przepustowość przejścia,
  • eliminowanie problemu otwartych drzwi i związanych z tym strat ciepła,
  • komfort przenoszenia dużych pakunków,
  • komfort przechodzenia przez nie osób z wózkami dziecięcymi, niepełnosprawnych na wózkach i tych z ograniczoną sprawnością ruchową.

Budowa i rodzaje drzwi automatycznych

Drzwi automatyczne, które są najczęściej wykorzystywane w takich miejscach jak: terminale lotnicze dworce, szpitale czy placówki handlowe to modele przesuwne. Ich szkielet wykonany jest z lekkich profili aluminiowych, które można dowolnie kształtować i tym samym dopasowywać do wielkości przejść czy konstrukcji wejścia do budynku. Standardowo w takich profilach osadza się szklane płyty przesuwne. Istnieją też jednak modele, w których szkło zastępuje drewno lub specjalne tworzywa sztuczne. System wyposażony jest w napęd elektroniczny, którym steruje komputer. Funkcjonalność oraz niezawodność drzwi dodatkowo wspomagają różne czujniki, które informują o zacięciach, rozładowaniu akumulatorów itp. Dzięki nim możliwy jest błyskawiczny serwis drzwi i eliminowanie przestojów w ich działaniu.

Drzwi automatyczne nie są jednakowe w każdym obiekcie. Ich konstrukcję dopasowuje się do potrzeb i możliwości technicznych budynku. Wśród modeli przesuwnych wyróżnia się:

  • drzwi przesuwne jedno- lub dwuskrzydłowe,
  • drzwi przesuwne teleskopowe,
  • drzwi harmonijkowe,
  • drzwi rozsuwane łukowe, rozsuwane na boki, ale nie po płaszczyźnie, lecz po linii łuku,
  • drzwi rozwierane, które otwierają się wahadłowo na podobieństwo tradycyjnych skrzydeł na zawiasach.

Niestandardowym modelem automatycznym są drzwi karuzelowe, czyli obrotowe. Ich konstrukcja przypomina klasyczną karuzelę i jest złożona z centralnego słupa, na którym umocowane są trzy lub cztery skrzydła. Całość obraca się wokół osi, a przesuwające się komory pomiędzy skrzydłami umożliwiają przechodzenie w jednym kierunku. Zaletą takich drzwi jest płynna regulacja ruchu w obu kierunkach. Wada to stosunkowo mała przepustowość. Podobne do karuzelowych są też drzwi balansowe. Mają one tylko dwa skrzydła, dzięki czemu, pozostając w pozycji „otwarte”, udostępniają obie strony przejścia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz