Artykuł sponsorowany

Ręczne i automatyczne - porównanie sposobów otwierania drzwi

Ręczne i automatyczne - porównanie sposobów otwierania drzwi

Drzwi wejściowe powinny stanowić wizytówkę budynku, która jest starannie skomponowana z całą elewacją. Głównym zadaniem drzwi jest ochrona przed chłodem i opadami, a także włamaniem. Są one także izolacją akustyczną. Drzwi otwierane ręcznie mogą się otwierać na zewnątrz lub do środka. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. Alternatywą dla tradycyjnych drzwi stały się drzwi otwierane automatycznie. Są one stosowane głównie w budynkach użyteczności publicznej. Ich główną zaletą jest to, iż usprawniają komunikację oraz nie stanowią bariery dla osób niepełnosprawnych. Jakie są różnice między drzwiami otwieranymi automatycznie i ręcznie?

Drzwi otwierane ręcznie – charakterystyka

Tradycyjne drzwi otwierane ręcznie są stosowane głównie w domach jednorodzinnych oraz niewielkich lokalach.  W wejściach do większych budynków użyteczności publicznej lub do bloków mieszkalnych stosuje się bardzo często aluminiowe drzwi otwierane ręcznie, które można bardzo łatwo otworzyć poprzez popchnięcie. Aby je zamknąć, wystarczy pociągnąć za uchwyt, a drzwi zatrzasną się same.

Wybierając drzwi wejściowe otwierane ręcznie możemy zdecydować się montaż, który pozwoli na otwieranie drzwi do wewnątrz lub na zewnątrz. Decydując się na drzwi otwierane do środka, należy liczyć się z tym, że będziemy potrzebowali dużej przestrzeni za progiem. Nie będzie to problemem w budynkach, które posiadają wiatrołap.

Drzwi otwierane automatycznie – charakterystyka

Drzwi otwierane automatycznie są zwykle montowane w budynkach użyteczności publicznej, gdzie panuje bardzo duży ruch. Gwarantują szybkość oraz płynność ruchu w przejściu.

Jak mówi specjalista z firmy będącej producentem stolarki aluminiowej i PCV Alumex: Podstawę drzwi otwieranych automatycznie stanowią profile, które są najczęściej aluminiowe. Dzięki temu, można łatwo dopasować ich konstrukcję do zabudowy o dowolnych parametrach. W profilach osadza się ruchome drzwi szklane. Najważniejszym elementem takich drzwi są urządzenia montowane w belce nośnej nad drzwiami, które umożliwiają ich automatyczne otwieranie.

Wypełnienie drzwi automatycznych

Elementy konstrukcyjne drzwi otwieranych automatycznie są najczęściej wypełniane taflami ze szkła. Zwykle jest to szkło hartowane, laminowane lub izolacyjne. Takie szkło zapewnia jak największe bezpieczeństwo. Innym przezroczystym materiałem do wypełnienia drzwi mogą być płyty poliwęglanowe lub akrylowe. Materiały nieprzezroczyste to przede wszystkim panele aluminiowe i panele z PCV. Materiał wypełniający pozwala na wykonanie na nim napisów informujących bądź reklamowych, a także ozdobnych wzorów.

Drzwi otwierane ręcznie sprawdzą się dobrze w lokalach, gdzie nie panuje duży ruch, a także w domach jednorodzinnych. W miejscach o sporym natężeniu ruchu idealne będą drzwi otwierane automatycznie, ponieważ ułatwiają one szybkie przemieszczanie się oraz są ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz