Artykuł sponsorowany

Jak zostać operatorem wózka widłowego?

Jak zostać operatorem wózka widłowego?

Istnieje wiele typów kwalifikacji zawodowych, które można zdobyć poprzez ukończenie odpowiedniego kursu lub szkolenia. Do takich należą uprawnienia operatora wózka widłowego. Niezwykle cenne dla wielu pracodawców, znacząco zwiększają szanse na znalezienie zatrudnienia, a w przypadku prowadzenia własnej działalności podnoszą prestiż i jakość usług. W artykule wyjaśniamy, jak je zdobyć.

Zastosowanie wózków widłowych

Wózki widłowe, a właściwie wózki jezdniowe podnośnikowe, to nowoczesne pojazdy, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie hali produkcyjnej czy magazynowej bez ich udziału. Sprawdzają się przy załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych, pozwalają bez trudu przemieszczać duże i ciężkie ładunki oraz podnosić je na określoną wysokość. Wykorzystywane są w sklepach, szczególnie supermarketach, czy na placu budowy. Ich budowa dostosowana jest do konstrukcji palet i to one są najczęstszym nośnikiem dla przewożonych ładunków.

Należy przy tym pamiętać, że jako pojazdy wózki widłowe podlegają regulacjom UDT i mogą być wykorzystywane zgodnie z nimi. Wózki widłowe mogą mieć napęd spalinowy, gazowy oraz elektryczny. Każdy z tych typów ma swoje zastosowanie na zewnątrz lub wewnątrz budynków, na przykład wózki z napędem spalinowym przeznaczone są do użytku na zewnątrz, natomiast wózki z napędem elektrycznym spotkamy głównie w zamkniętej przestrzeni. W każdym z tych przypadków wymagane są przy tym uprawnienia operatora wózków widłowych, by móc kierować tym pojazdem.

Szkolenie zakończone egzaminem

Na rynku pracy nie brakuje ofert dla operatorów wózków widłowych. Zdobycie wymaganych do tego kwalifikacji nie jest przy tym trudne. Wystarczy mieć ukończone osiemnaście lat, wziąć udział w kursie organizowanym przez akredytowany ośrodek oraz z pozytywnym wynikiem zdać egzamin UDT. Duże znaczenie mają tu kwalifikacje kadry szkoleniowej oraz zaplecze techniczne, jakim ona dysponuje. Planując przeprowadzenie szkolenia dla pracowników, warto mieć na uwadze również mobilność, czyli to, czy wykładowcy będą w stanie przeprowadzić kurs w firmie. Dla osób pracujących ważne będzie także to, aby godziny szkolenia nie kolidowały z czasem pracy. Należy przy tym zwrócić uwagę na zakres oraz sposób prowadzenia szkolenia.

W części teoretycznej uczestnicy poznawać powinni przepisy dotyczące wykorzystania wózków widłowych, budowę i zasady działania tych pojazdów, a także zasady bezpieczeństwa i higieny pracy z wózkami widłowymi. W części praktycznej natomiast, jak informuje Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich organizujące tego rodzaju kursy, przewidziane są zajęcia na placu manewrowym lub w hali. Ostatnim etapem jest egzamin UDT, którego zdanie jest warunkiem przyznania bezterminowego uprawnienia uznawanego w całej Unii Europejskiej – możliwe jest przy tym uzyskanie suplementu do uprawnień w języku niemieckim lub angielskim.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz