Materiał Partnera

Jak zostać radcą prawnym?

Jak zostać radcą prawnym?

Radca prawny to bardzo popularny, ale niezwykle szanowany zawód. Sprawdź, co trzeba zrobić, aby zostać radcą prawnym oraz jak wygląda jego codzienna praca. 

Nauka

Kandydat po zdaniu matury, podczas której uzyskał wysokie wyniki z rozszerzonych egzaminów z historii oraz wiedzy o społeczeństwie, może ubiegać się o przyjęcie go na studia prawnicze. W Polsce trwają one 5 lat i są pierwszym krokiem do otrzymania uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego. Podczas nauki student zdobywa wiedzę z wszystkich dziedzin prawa. Po ukończeniu studiów prawniczych i uzyskaniu tytułu magistra prawa kandydat może przystąpić do aplikacji radcowskiej. Aplikować można wyłącznie w sytuacji, gdy posiadamy status osoby niekaranej. Aby dostać się na aplikację, trzeba zdać pisemny egzamin konkursowy, w którym musimy odpowiedzieć poprawnie na 100 ze 150 pytań. Aplikacja trwa 3 lata, a po jej ukończeniu kandydat przystępuje do egzaminu zawodowego, którego pozytywny wynik da mu prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego.

Dobry radca prawny, czyli jaki?

Z pewnością zastanawiacie się, jakimi cechami charakteru powinien odznaczać się dobry radca prawny. W tym zawodzie najistotniejsza jest dobra pamięć, solidność, sumienność oraz bystrość umysłu. Radca prawny powinien być otwarty i komunikatywny, aby łatwo nawiązywać kontakt z ludźmi, z którymi przyjdzie mu pracować. Klienci z pewnością docenią również rzetelność oraz erudycję.

Jak pracuje radca prawny?

– Praca radcy prawnego jest bardzo zróżnicowana. Każda kancelaria radcowska indywidualnie określa zakres świadczonych przez nią usług. Zazwyczaj oferta jest szeroka i rozchodzi się na wszystkie dziedziny prawa, aby docierać do jak największej rzeszy klientów. Zakres działań radców prawnych jest bardzo szeroki, świadczą oni usługi w wielu różnorodnych dziedzinach i branżach. Ich praca polega głównie na udzielaniu pisemnych i ustnych porad prawnych, ale zajmują się oni także sporządzaniem ekspertyz i opinii prawnych oraz reprezentują swoich klientów w różnego rodzaju firmach i instytucjach, jak również w sądach podczas postępowań skarbowych i karnych – powiedział Paweł Bociąga z Kancelarii Radców Prawnych „B § J w Łodzi. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz