Materiał Partnera

Jak dostać się do branży energetycznej?

Jak dostać się do branży energetycznej?

Marzysz o karierze w branży energetycznej? A może chcesz wiedzieć, jakie kwalifikacje posiadają energetycy, z którymi współpracujesz przy budowie swojego domu? Stowarzyszenia energetyków to miejsca skupiające wykwalifikowanych specjalistów i to wśród nich najlepiej rozpocząć swoje kształcenie, tak aby przyszli klienci byli w pełni zadowoleni z Twoich usług.

Gdzie i jak szukać energetyków?

Osoby zainteresowane branżą techniczną związaną z energetyką powinny znaleźć taki ośrodek szkoleniowy, w którym będą mogły w sposób praktyczny zapoznać się ze wszelkimi dziedzinami tematyki technicznej. Przemysł energetyczny jest bowiem bardzo rozległy, a obejmuje wszystkie rodzaje przetwarzania i wykorzystania energii. Mowa tutaj o energii elektrycznej czy cieplnej, która musi zostać tak przetworzona, aby w łatwy sposób można było ją wykorzystać we wszelakich procesach przemysłowych. Kompetencje energetyka to również znajomość maszyn i technologii energetycznych oraz ich obsługa. Warto wiedzieć, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, a ich płace są naprawdę wysokie już na początku kariery! Stowarzyszenia takie jak Stowarzyszenie Polskich Energetyków SPE działające w kilkunastu miastach naszego kraju (np. Bydgoszcz, Białystok, Gdańsk, Katowice, Kraków, Wrocław, Warszawa) to najlepszy wybór na rozpoczęcie specjalistycznej nauki. Stowarzyszenia bowiem zapewniają najlepsze kursy i szkolenia, prowadzone przez uznanych naukowców i techników, z potwierdzonymi osiągnięciami zawodowymi.

Kursy z branży energetycznej

 Przyszli energetycy muszą posiąść wiedzę ogólną – ale i bardzo szczegółową – z zakresu branży energetycznej. Warto jednak nadmienić, że każdy specjalista od energetyki specjalizuje się w wybranej przez siebie gałęzi (gazownictwo, elektroenergetyka, ciepłownictwo). Dzięki temu klienci firm energetycznych zyskują najlepsze z możliwych usług. Każda z osób, która chce zajmować się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji energetycznych, jest zobowiązania do posiadania kwalifikacji uregulowanych ustawowo. Kontrolowane są one przez Urząd Regulacji Energetyki. Jeśli pragniesz rozpocząć karierę w branży energetycznej, będziesz musiał przejść szkolenia dla ciepłowników, gazowników czy też elektroenergetyków, a także szkolenia BHP. Warto pamiętać, że kursy energetyczne kończą się egzaminami, a należy wtedy wybrać jedną z grup o określonych uprawnieniach, np. budowlanych. Grupa pierwsza to uprawnienia związane z siecią, urządzeniami i instalacjami energetycznymi wytwarzającymi, przesyłającymi i zużywającymi energię elektryczną. Grupa druga obejmuje znajomość tematyki urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz znajomość innych urządzeń energetycznych. Grupa trzecia tyczy się energetyki gazowej – sposobów wytwarzania energii, maszyn specjalistycznych oraz paliw gazowych.

Kwalifikacje energetyka

Wykwalifikowani energetycy posiadają szereg ukończonych kursów, uprawniających ich do działania w wielu dziedzinach nauki i techniki, a także usług. Energetycy nie tylko pracują w dużych fabrykach, firmach zajmujących się dostawą i przesyłaniem energii bądź surowców. Specjaliści ci przeprowadzają również szereg audytów energetycznych, ekspertyz w zakresie gospodarki energetycznej i zagadnień technicznych, a także działań rzeczoznawczych i doradczych. Najlepsi specjaliści należący do stowarzyszeń energetyków organizują również sympozja i mają czynny udział w budowaniu polityki energetycznej całego kraju!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz