Artykuł sponsorowany

Jak zapobiec nabytym wadom zgryzu u dzieci?

Jak zapobiec nabytym wadom zgryzu u dzieci?

Wady zgryzu to przypadłość, która nie zawsze ma charakter wrodzony. Szacuje się, że aż 80% przypadków to wady nabyte, czyli pojawiające się już na etapie wieku niemowlęcego. Zbagatelizowanie tego problemu może w przyszłości mieć przykre konsekwencje. Dlatego warto jak najwcześniej rozpocząć działania profilaktyczne.


Konsekwencje i sposoby zapobiegania

Nieleczone wady zgryzu to nie tylko kwestia estetyki. Owszem, mogą one przyczyniać się do zmiany rysów twarzy, jednak nie to jest największym problemem. Zbagatelizowanie ich zwykle skutkuje wadami wymowy, problemami z prawidłowym trawieniem pokarmów (żuchwa nie pracuje tak jak powinna). To wystarczające powody do tego, by zacząć dbać o prawidłowy zgryz już od najmłodszych lat. Kilka podstawowych zasad wprowadzonych w codzienne życie to dobry krok do zachowania prawidłowego zgryzu.

Pozycja podczas karmienia

Chcąc zapobiec wadom zgryzu, warto przyjąć prawidłową pozycję podczas karmienia niemowlęcia. Nieodpowiedni sposób może przyczynić się do zniekształcenia narządu żucia. Należy koniecznie zadbać o to, by dziecko było ułożone w pozycji skośnej – pod kątem ok. 45 stopni. Osoba karmiąca powinna siedzieć z jedną nogą na podwyższeniu. W przypadku karmienia butelką, należy zadbać o odpowiedni smoczek, tzw. anatomiczny – taki, który swoim kształtem będzie przypominał naturalną pierś. Ponadto trzeba pamiętać, aby butelki nie opierać o żuchwę. 

Pozycja podczas snu

By zapobiec wadom zgryzu, należy zatroszczyć się również o odpowiednią pozycję niemowlęcia podczas snu – to szczególnie ważne, jeśli dziecko przesypia większą część dnia. Głowa powinna być nieznacznie uniesiona (wystarczy umieścić ją na płaskiej poduszce). Jeśli główka znajdzie się zbyt wysoko, wówczas może dojść do wysunięcia żuchwy i języka do przodu – skutkiem tego będzie tzw. przodozgryz. Jeśli główka znajdzie się za nisko, wówczas żuchwa i język cofną się – skutkiem będzie tzw. tyłozgryz. 

Walka z odruchem ssania

Szkodliwy dla zgryzu jest odruch ssania – niezwykle powszechny nawyk wśród niemowląt i starszych dzieci. Prowadzi on do zaburzenia równowagi czynności mięśniowej, czego efektem jest powstanie wad twarzowo-szczękowych na skutek powstawania odkształceń kości i twarzoczaszki. By zapobiec odruchowi ssania, należy zastosować: luźne rękawiczki bez palców, mankiety uniemożliwiające zgięcie rączki w stawie łokciowym. 

Wprowadzanie pokarmów o różnej konsystencji

Kolejnym sposobem zapobiegania wadom zgryzu jest wprowadzanie do jadłospisu dziecka pokarmów o różnej konsystencji. O ile początkowo muszą to być posiłki zmiksowane i gładkie, tak w miarę pojawiania się kolejnych zębów, należy wprowadzić produkty twardsze, by pomóc w ukształtowaniu stawu skroniowo-żuchwowego. 

Kiedy do ortodonty?

Na wizytę u ortodonty nigdy nie jest za późno. Warto wybrać się do specjalistycznej placówki, np. działającego w Opolu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej StomArt. Zespół wykwalifikowanych stomatologów, w tym ortodontów, pomoże zdiagnozować rozwijającą się wadę zgryzu i – w razie konieczności – opracuje plan leczenia. Warto bowiem mieć świadomość, że na wczesnym etapie wady można skutecznie skorygować bez konieczności noszenia ruchomych aparatów ortodontycznych. 

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz