Artykuł sponsorowany

Najistotniejsze informacje na temat fluoryzacji zębów

Najistotniejsze informacje na temat fluoryzacji zębów

Zdrowe uzębienie to bardzo ważna sprawa nie tylko ze względów estetycznych, ale również i w kwestii naszego samopoczucia oraz unikania niepotrzebnych chorób, które mogą mieć związek właśnie z uszkodzonymi zębami. Jednym z kroków poza oczywiście regularnym myciem zębów prowadzących do utrzymania zębów w dobrym stanie jest fluoryzacja. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się ten zabieg oraz kiedy i dlaczego warto się mu poddać.

Czym jest fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja to zabieg dentystyczny z zakresu profilaktyki zdrowotnej, który polega na uzupełnianiu (lub też dostarczaniu) fluoru do naszych zębów, dzięki czemu będą one dużo bardziej uodpornione na pojawianie się próchnicy oraz mniej podatne na nadwrażliwość podczas spożywania gorących bądź zimnych napojów.

Jakie są rodzaje fluoryzacji zębów?

Jeśli chodzi o rodzaje czy też metody, którymi przeprowadza się fluoryzację zębów, to możemy wśród nich wymienić kilka takich, jak:

  • ·Metoda jonoforezy fluorkowej - Jest to metoda, w trakcie której do naszej jamy ustnej (a konkretniej szkliwa nazębnego) dostarczane są jony fluoru. Dzieje się to przy zastosowaniu specjalnej aparatury oraz prądu stałego o bardzo niskim natężeniu.

  • Metoda lakierowania zębów - Tego rodzaju metoda fluoryzacji polega na nałożeniu na zęby cienkiej warstwy specjalnego preparatu wzbogaconego we fluor. Lakier ten (podobnie jak na paznokciach) bardzo szybko ulega stwardnieniu, a w trakcie utrzymywania się na powierzchni zębów dostarcza im jony fluoru.

  • Metoda fluorowania kontaktowego - W tej metodzie zazwyczaj po prostu szczoteczkę do zębów pokrytą preparatem fluorowym, który podczas szczotkowania wcieramy w zewnętrzną warstwę uzębienia.


Dlaczego warto zastosować fluoryzację zębów?

Fluoryzacja zębów niesie za sobą bardzo wiele korzyści dotyczących naszego zdrowia oraz dobrego stanu naszego uzębienia, a wśród zalet na pewno możemy tutaj wymienić:

  • Utrzymanie prawidłowego stanu Ph w ustach.

  • Zmniejszenie ilości bakterii w jamie ustnej.

  • Brak kamienia nazębnego.

  • Ochrona przed próchnicą.

  • Brak nadwrażliwości zębów.

Kiedy przeprowadza się fluoryzację zębów?

Fluoryzacja zębów przede wszystkim powinna być przeprowadzana u dzieci, którym zaczęły wyrastać pierwsze zęby mleczne. Jednakże nie jest to jedyny moment, w którym należy o to zadbać, ponieważ standardowo fluoryzację powinniśmy przeprowadzać średnio co dwa lata, aby odnawiać ilość fluoru na powierzchni naszych zębów oraz skutecznie zapobiegać ich chorobom. O regularną fluoryzację zębów powinny również dbać osoby noszące aparat ortodontyczny, posiadające przebarwienia na zębach oraz odsłonięte szyjki zębowe. Usługi związane z fluoryzacją zębów bardzo profesjonalnie przeprowadzić może dla nas stomatolog Leszek Raczek.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz