Artykuł sponsorowany

Bio-Tom: Jak wykonuje się inwentaryzację przyrodniczą?

Bio-Tom: Jak wykonuje się inwentaryzację przyrodniczą?

Nieustanny rozwój cywilizacyjny wiąże się z nieuchronnym wpływem na środowisko naturalne. W związku z tym realizacja nowej inwestycji budowlanej powinna zostać poprzedzona inwentaryzacją przyrodniczą w celu ochrony zagrożonych i cennych gatunków fauny lub flory. Dzięki temu oddziaływanie nowych obiektów budowlanych może być maksymalnie ograniczone. Badania terenowe są przeprowadzane przez ekspertów z różnych dziedzin nauk przyrodniczych takich jak w firmie Bio-Tom.

Czym jest inwentaryzacja przyrodnicza?

Tego rodzaju działania mają na celu rozpoznanie wszystkich istniejących na terenie planowanej inwestycji walorów przyrodniczych. Badania polegają na opisaniu wszystkich elementów przyrody ożywionej i nieożywionej, podczas przeprowadzanych badań terenowych oraz studialnych. W ten sposób określa się wartość przyrodniczą danego obszaru z uwzględnieniem bytujących na nim ewentualnych gatunków chronionych. Taki raport umożliwia zaplanowanie inwestycji niezależnie od jej wielkości z zasadami poszanowania środowiska. Ponadto pozwala także na podjęcie stosownych działań ochronnych i kompensacyjnych. Bardzo często inwentaryzacja przyrodnicza jest elementem poprzedzającym wykonanie waloryzacji przyrodniczej. Co istotne badaniom objęty jest zarówno teren, który zostanie bezpośrednio zajęty przez planowany obiekt budowlany, jak również strefa z nim sąsiadująca, na którą będzie on oddziaływać.

Co obejmują badania inwentaryzacyjne?

Warto zaznaczyć, że minimalny czas badań terenowych, który pozwala na przygotowanie rzetelnego raportu to okres wegetacyjny, trwający od końca marca do sierpnia. W tym czasie przeprowadza się spis flory, fauny oraz elementów nieożywionych, czym zajmują się eksperci z firmy Bio-Tom. W pierwszym przypadku skupiają się na rozpoznaniu charakteru roślinności, dominacji jej konkretnych zbiorowisk roślinnych i płatów siedlisk. W przypadku fauny uwzględnia się ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki, jak również bezkręgowce, czyli mięczaki, skorupiaki, owady, pajęczaki. We wszystkich przypadkach specjaliści skupiają się na gatunkach chronionych oraz cennych pod względem przyrodniczym.

Kiedy wykonuje się spis przyrodniczy?

Tego typu badania przyrodnicze są najczęściej elementem koniecznym przy sporządzaniu oceny oddziaływania na środowisko. Ponadto pozwala uniknąć ewentualnych dodatkowych kosztów związanych z wykonaniem prac uzupełniających nałożonych przez Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Może to skutkować przedłużeniem terminu realizacji i oddania inwestycji. Ponadto inwentaryzacja przyrodnicza wspomaga ochronę terenów zagrożonych, jak również tworzenie miejskiego lub gminnego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest również niezwykle przydatna podczas projektowania terenów rekreacyjnych, turystycznych, ale także przy każdej innej inwestycji związanej z infrastrukturą wodną, drogową, kolejową czy mieszkalną, aby powstawały bez uszczerbku dla środowiska naturalnego.

Specjalista w dziedzinie ochrony środowiska

Bio-Tom specjalizuje się w inwentaryzacji przyrodniczej, ornitologicznej oraz badaniu flory i fauny. Dodatkowo oferuje usługi związane z inwentaryzacją siedlisk przyrodniczych oraz ochroną gatunków. Bio-Tom prowadzi również badania ekologiczne terenu i przeprowadza inwentaryzację batymetryczną, monitoring przyrody oraz badania środowiskowe. Działalność Bio-Tom obejmuje także audyt środowiskowy, inwentaryzację środowiskową oraz ocenę ryzyka środowiskowego. Firma angażuje się w rekultywację terenów środowiskowych.

Opracowanie:
Milejów-Osada, al. Niepodległości 25
tel. 508 371 307
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz