Artykuł sponsorowany

Skup oleju przepracowanego – co warto wiedzieć?

Skup oleju przepracowanego – co warto wiedzieć?

Oleje do zastosowań motoryzacyjnych, grzewczych oraz przemysłowych muszą być okresowo wymieniane. Nie tylko wpływa to na żywotność określonych podzespołów i na wydajność ich pracy, ale także jest to podyktowane normami środowiskowymi. Tak zwany przepracowany olej jest bowiem szkodliwy dla zdrowia człowieka oraz środowiska naturalnego. Istotne jest zatem to, by w profesjonalny sposób go przewozić, składować oraz w późniejszym czasie utylizować.

Czym są oleje przepracowane?

Oleje przepracowane (norma PN-C-96050) to zużyte oleje pochodzenia naftowego lub estrowego, a także różnego typu mieszaniny olejowo-wodne. Ze względu na utratę swoich wyjściowych własności eksploatacyjnych muszą zaś być przekazane do utylizacji. Jest to podyktowane normami krajowymi i europejskimi (m.in. dyrektywa Rady 91/689/EWG z 12 grudnia 1991 r. w sprawie odpadów niebezpiecznych), głównie dlatego, iż oleje przepracowane kwalifikuje się do odpadów niebezpiecznych. Dzieli się je przy tym na:

  • oleje przepracowane I – oleje elektroizolacyjne i oleje do sprężarek chłodniczych,
  • oleje przepracowane II – oleje turbinowe,
  • oleje przepracowane III – pozostałe oleje smarne.

Profesjonalny skup olejów przepracowanych wraz z późniejszą utylizacją czy recyklingiem ważny jest zatem wtedy, kiedy do czynienia mamy z olejami hydraulicznymi, syntetycznymi i mineralnymi silnikowymi, benzyną, olejami opałowymi i napędowymi, z emulsjami olejowymi, roztworami powstałymi przy obróbce metali, płynami hamulcowymi, olejami zęzowymi ze statków, a także olejami zapobiegającymi zamarzaniu cieczy. Prócz tego odpowiednie składowanie jest wymaganie dla materiałów filtracyjnych dla olejów oraz dla pustych pojemników na substancje olejowe.

Komu sprzedać olej przepracowany?

Warsztaty samochodowe, rafinerie, porty morskie, zakłady przemysłowe, gospodarstwa rolne, firmy budowlane czy też stacje benzynowe w celu sprzedaży oleju przepracowanego współpracują z takimi przedsiębiorstwami jak EKON ODBIÓR ODPADÓW. Tego typu podmioty posiadają nowoczesny sprzęt do bezpiecznego przewożenia olejów przepracowanych, a także elektrośmieci i innych surowców wymagających utylizacji czy też przejścia procesu recyklingu. 

Najlepiej wybierać zatem pracownie, które świadczą szerokie usługi w zakresie gospodarki odpadami. Warto współpracować z ekspertami, którzy zapewniają firmom obsługę w ramach ochrony środowiska. Ważną jej częścią są m.in. operaty, przeglądy i audyty środowiskowe. Jeśli chodzi zaś o oleje przepracowane, przy ich odbiorze wymagane jest wystawienie odpowiednich dokumentów:

  • kartę przekazania odpadów,
  • pismo zaświadczające o przyjęciu odpadów do utylizacji,
  • pismo zaświadczające o przyjęciu odpadów do recyklingu.

Gdzie trafiają oleje przepracowane?

Skupy olejów przepracowanych przekazują je do specjalistycznych ośrodków recyklingowych. To tam przechodzą one procesy utylizacji, unieszkodliwienia, a także recyklingu – częściowego odzysku. Z olejów przepracowanych można bowiem pozyskać oleje bazowe, które oddzielane są od olejów odpadowych z zawartymi w nich zanieczyszczeniami, produktami utleniania i dodatkami. Taka regeneracja i oczyszczanie przeprowadzane jest metodą rerafinacji.

Proces odzysku olejów przepracowanych jest zaś niebywale opłacalny ekonomicznie. Otrzymany surowiec wtórny stanowi na rynku alternatywne źródło zaopatrzenia w oleje bazowe do dalszego przerobu. Zużycie energii przy rerafinacji jest zaś nawet 1/3 niższe niż w przypadku produkowania oleju bazowego z ropy naftowej. Recykling przyczynia się zatem do zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych nieodnawialnych i gwarantuje olbrzymie korzyści w aspekcie ochrony środowiska. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz