Materiał Partnera

Jak rozstrzygać spory spadkowe?

Jak rozstrzygać spory spadkowe?

Spory spadkowe zdarzają się dość często. Czasami toczą się „po cichu”, jednak coraz częściej mamy do czynienia, z tym że są rozstrzygane nie tylko za pomocą tradycyjnych środków, ale także ogólnodostępnych mediów. W jaki sposób powinno się rozstrzygać spory spadkowe, aby nie stały się one powodem wielopokoleniowych konfliktów, wzajemnych pretensji i stresu?

 

Kiedy emocje biorą górę nad rozsądkiem…

 

Podział masy spadkowej jedynie z pozoru wydaje się prosty. W przypadku, gdy osoba zmarła zostawiła testament mamy do czynienia z jasnym wyrażeniem woli zmarłego odnośnie tego, kto ma po nim dziedziczyć. W przypadku braku testamentu następuje dziedziczenie na zasadach ustawowych, które też nie powinno sprawiać większych problemów i stawać się przyczyną konfliktów. Niestety, jest to jedynie teoria, która często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

 

- Sprawy spadkowe generują ogromne emocje nie tylko wówczas, gdy chodzi o duże majątki. Każda z problematycznych spraw wymaga prawidłowego prowadzenia oraz rzetelnej i skutecznej pomocy prawnej, która pozwoli na ochronę interesów spadkobierców oraz pomoże rozstrzygnąć konflikt w sposób, który nie będzie generował późniejszych kłopotów rodzinnych. Zdarza się, że adwokat przyjmuje rolę psychologa, nie tylko prawnika – wyjaśnia ekspert z Kancelarii Adwokackiej Adwokat Anna Pszczoła z Lublina.
 

Kiedy mamy najczęściej do czynienia ze sporami spadkowymi?

 

Spory spadkowe zdarzają się zarówno w sytuacji, gdy mamy do czynienia z podziałem znacznego majątku, jak i niezbyt wartościową masą spadkową. W obu przypadkach znaczącą rolę odgrywają emocje oraz chęć udowodnienia, że uwikłane w spór osoby powinny otrzymać większą część spadku lub to właśnie im należy się konkretny składnik majątku zmarłego. Do sporów spadkowych mogą także doprowadzić wcześniejsze darowizny na rzecz któregoś ze spadkobierców, przekazanie całego majątku w testamencie jedynie jednej osobie lub komuś spoza kręgu najbliższej rodziny, a także występujące w niemal każdej rodzinie nieporozumienia. Przyczyną sporu może być też wydziedziczenie oraz chęć uzyskania zachowku.

 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz