Artykuł sponsorowany

Jak przygotować się do badania wzroku i dla kogo przeznaczone są szkła progresywne?

Jak przygotować się do badania wzroku i dla kogo przeznaczone są szkła progresywne?

Narząd wzroku to bardzo delikatna i ważna część organizmu człowieka. Ciężko wyobrazić sobie życie bez wzroku, dlatego istotne jest, by regularnie badać jego sprawność, a w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, nie lekceważyć ich, a od razu udać się do specjalisty.

Optometrysta czy okulista?

Co ciekawe wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że spotyka się z dwoma rodzajami specjalistów. Jednym z nich są optometryści, którzy zajmują się badaniami i profilaktyką wad wzroku przy pomocy okularów, soczewek, czy też innych narzędzi dedykowanych do tego. Dodatkowo przeprowadzają oni ćwiczenia terapeutyczne, które mają na celu usprawniać i korygować wady i prowadzą edukację w zakresie higieny i ochrony wzroku. Okulista z kolei zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu, a w zakres uprawnień wchodzi także wykonywanie zabiegów i operacji narządu wzroku.

Do optometrysty należy udać się, kiedy zauważa się pogorszenie jakości widzenia, zmęczenie wzroku, rozmywanie lub dwojenie obrazu, albo w momencie, gdy nie jesteśmy zadowoleni z posiadanych okularów lub soczewek i potrzebujemy konsultacji i zmiany. Wizyta u okulisty jest konieczna, kiedy odczuwamy ból oczu, powstaje zaczerwienienie, obrzęki lub wydzieliny z gałki ocznej.

Jak przygotować się do wizyty?

Przede wszystkim warto zacząć od zaplanowania sobie dnia wolnego i zagospodarowania czasu na wizytę i badanie okulistyczne. Najlepiej jest wybrać się do gabinetu pieszo, komunikacją miejską lub z kimś bliskim, by uniknąć kierowania samochodem po wizycie. Dzieje się tak ze względu na to, że podczas badania lekarz zapuszcza do oka krople, które rozszerzają źrenicę. Tłumaczy nam ekspert z firmy Optyk Expres.

Czym są okulary progresywne i dla kogo są przeznaczone?

Okulary progresywne wyposażone są w szkła, które umożliwiają płynną zmianę mocy, która wspiera widzenie z bliska, średnich odległości i daleka. Potocznie można powiedzieć, że są to okulary dwa w jednym nadające się zarówno do czytania, jak i wykonywania codziennych czynności. Taki rodzaj szkieł to idealne rozwiązanie dla osób, których oczy mają problem z akomodacją.

Zjawisko akomodacji odpowiada za dostosowanie się oka do widzenia przedmiotów w różnych odległościach. Polega to na odpowiednim doborze długości ogniskowej układu optycznego w taki sposób, by na siatkówce powstawał ostry obraz przedmiotu niezależnie od tego, gdzie się on znajduje. Naturalnie wraz z wiekiem tracimy sprawność tego procesu, w wyniku czego przydają się okulary progresywne, zamiast dwóch oddzielnych par.

Opracowanie:
Tomaszów Mazowiecki, pl. Kościuszki 9
tel. 500 865 031
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz