Artykuł sponsorowany

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka to rozwiązanie dla osób fizycznych, które stały się niewypłacalne. Postępowanie upadłościowe prowadzi do przejęcia majątku dłużnika na poczet spłaty jego długów. Upadłość konsumencką mogą ogłosić osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej ani gospodarstwa rolnego. Jak przeprowadzić proces upadłościowy – tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencką można ogłosić w momencie, gdy dłużnik staje się niewypłacalny. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z przejęciem części lub całego majątku dłużnika przez syndyka, który zajmuje się jego sprzedażą i przekazywaniem należności wierzycielom. Sąd może również zadecydować o umorzeniu części długów.

Trzeba pamiętać, że upadłość konsumencką mogą ogłosić jedynie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej ani gospodarstwa rolnego oraz że można to zrobić maksymalnie raz na 10 lat.

W jakiej sytuacji można złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Prawo do ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przysługuje dłużnikom w momencie, gdy stają się oni niewypłacalni. Ważne jest, aby niewypłacalność była spowodowana czynnikami niezależnymi od dłużnika. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy np. umiera bliska osoba, która była głównym żywicielem rodziny; gdy w wyniku choroby lub wypadku traci się pracę; lub gdy firma, w której pracujesz ogłasza upadłość. Jednym słowem, gdy niewypłacalność jest wynikiem zdarzeń losowych, na które nie miało się większego wpływu.

Jak przeprowadza się upadłość konsumencką?

Proces upadłościowy przebiega w kilku etapach. W pierwszej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu, załączając do niego szczegółowe informacje na temat aktualnej sytuacji majątkowej, finansowej, stopnia zadłużenia oraz powodów powstania niewypłacalności. Jeśli sąd przyjmie wniosek, odbędzie się rozprawa, w wyniku której majątek dłużnika stanie się tzw. masą upadłościową i zostanie przejęty przez syndyka, który zajmie się jego zarządzaniem i późniejszą sprzedażą w celu pozyskania środków na spłatę wierzycieli.

Jeżeli chcesz otrzymać bardziej szczegółowe informacje na temat ogłaszania upadłości konsumenckiej lub chcesz skorzystać z tego rozwiązania, dobrze jest udać się do kancelarii prawnej, gdzie otrzymasz profesjonalną pomoc. Sprawami z zakresu ogłaszania upadłości konsumenckiej zajmuje się np. kancelaria prawna OMEGA w Opolu, gdzie otrzymasz fachową pomoc i będziesz mógł liczyć doradztwo.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz