Jak dokonać podziału spadku po zmarłym krewnym?
Jeśli zmarła bliska nam osoba, która miała w swoim posiadaniu cenne rzeczy, na przykład nieruchomości, bądź własności ruchome o dużej wartości, konieczne będzie przeprowadzenie postępowania o nabycie spadku, a jeśli spadkobierców jest więcej niż jeden, także postępowanie o dział spadku. W zależności od sytuacji w rodzinie, takie postępowanie może być tylko formalnością, ale może też stać się prawdziwym problemem i ciągnąć się latami.
Najprostszy sposób uzyskania stwierdzenia nabycia spadku i jego podziału
Śmierć bliskiej osoby to przykra sprawa, ale może się dodatkowo skomplikować, jeśli posiadała ona przedmioty bądź nieruchomości, które przedstawiają wartość, a spadkobierców jest wielu. Prawo cywilne określa, kto dziedziczy po zmarłym w pierwszej kolejności i w jakich częściach, ale w sytuacji wynikającej bezpośrednio z przepisów, mówimy o współwłasności w opisanych częściach, a nie zawsze jest to korzystne. Jeśli będziemy chcieli daną nieruchomość, bądź przedmiot ruchomy sprzedać, konieczna będzie zgoda wszystkich współwłaścicieli, a tą może być trudno uzyskać.
Dlatego warto przeprowadzić dział spadku. Uda się to bez problemu, jeśli wszyscy współwłaściciele zgadzają się co do sposobu podziału. Najlepiej wtedy złożyć jeden wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i jego podział, a sąd rozstrzygnie sprawę w ciągu dwóch posiedzeń. Chodzi o to, że podział spadku może być dokonany dopiero wtedy, gdy stwierdzenie nabycia spadku stanie się prawomocne.