Materiał Partnera

Istotna rola geodezyjnego wytyczania obiektów w terenie

Istotna rola geodezyjnego wytyczania obiektów w terenie

Skonstruowanie wytrzymałego i funkcjonalnego obiektu użytkowego to zadanie nie tylko dla ekipy budowlanej, ale  także szeregu specjalistów, np. uprawnionego geodety. Jedną z prac wykonywanych przez niego jest wytyczanie obiektu w terenie, które przeprowadza się jeszcze w trakcie działań przygotowawczych konkretnej budowy. Na czym dokładnie polega i dlaczego jego rola jest tak istotna?

Zgodnie z projektem

Budowa obiektu nie jest prosta – nierzadko skomplikowane koncepcje muszą być zrealizowane przez ekipę, która zajmie się wznoszeniem konstrukcji na określonym terenie. Przewidziane jej położenie musi być w pełni zgodne z tym, co zostało zawarte w projekcie, dzięki czemu budynek będzie znajdował się we właściwym obrębie działki.  Jego usytuowanie musi być odpowiednie względem innych obiektów wznoszonych i istniejących. Sprawia to, że rola geodezyjnego wytyczania jest niezwykle istotna, a jej realizacją musi się zająć wykwalifikowany specjalista. Obowiązujące przepisy wyznaczają do tego celu osoby z uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii, takie jak np. profesjonaliści z firmy Planimetr, którzy dzięki swoim kompetencjom oraz doświadczeniu świadczą usługi geodezyjne w sposób rzetelny i precyzyjny. Warto wiedzieć, że zapewnienie wytyczenia obiektu w terenie to jeden z podstawowych obowiązków kierownika budowy. Po skończonych czynnościach należy także dokonać koniecznego wpisu do dziennika budowy, czym powinien się zająć uprawniony geodeta, czyli sam wykonawca pomiarów.  Jak dokładnie wygląda geodezyjne wytyczanie obiektów w terenie?

Precyzyjne prace

Zrealizowanie wytyczenia to szereg działań wymagających od uprawnionego geodety sporej dokładności. W gruncie umieszcza się bowiem specjalne znaki geodezyjne, których zadaniem jest wyznaczenie głównych osi budynku, zarówno naziemnych, jak i podziemnych. W ramach wykonywanych oznaczeń geodeta powinien także zająć się charakterystycznymi punktami obiektu. Muszą być one precyzyjnie zaznaczone, podobnie jak stałe punkty wysokościowe, czyli repery. W przypadku obiektów budowlanych niezwykle istotne są fundamenty – zarys przyszłych ław fundamentowych to kolejny już punkt geodezyjnego wytyczania budynku w terenie. Prace te wymagają więc sporej wiedzy z zakresu geodezji i kartografii, a także dużych umiejętności oraz wyjątkowej precyzji. Warto zatem zlecić wytyczanie obiektu uprawnionemu geodecie – choć może się tym zająć sam kierownik budowy, to może się okazać, że nie ma on wystarczających kwalifikacji, by wszelkie czynności przeprowadzić w sposób właściwy.

Opracowanie:
Warszawa, Długa (d.Wesoła) 56
tel. 501 099 499
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz