Artykuł sponsorowany

Mapy do celów projektowych sporządzane w Biurze Geodezyjnym s.c. Adam Myszkowiak, Jakub Piechota

Mapy do celów projektowych sporządzane w Biurze Geodezyjnym s.c. Adam Myszkowiak, Jakub Piechota

Mapy do celów projektowych pod budowę są nieodłącznym elementem niemal każdej inwestycji. Poprzedza on stworzenie projektu budynku, drogi lub uzbrajania terenu. W żadnym wypadku mapy nie można sporządzać samodzielnie. Tu konieczna jest pomoc specjalistów. Sprawdź, jak wygląda mapa do celów projektowych, w jakim celu jest tworzona oraz komu powierzyć to zadanie.

Czym jest mapa do celów projektowych i w jakim celu się ją wykonuje?

Mapa do celów projektowych jest opracowaniem tworzonym w oparciu o mapę zasadniczą. Polega na graficznym oznaczeniu wszelkich informacji istotnych przed rozpoczęciem budowy na danym terenie. Mapę do celów projektowych tworzy się pod budowę: dróg, budynków (mieszkalnych, przemysłowych, użyteczności publicznej i innych) oraz uzbrajania terenu (kanalizacja, wodociągi, elektroenergetyka, teletechnika). Jest ona niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę i to na niej tworzony będzie projekt zagospodarowania terenu.

Jakie informacje zawarte są na mapie do celów projektowych?

Warto zacząć od tego, że mapa do celów projektowych powinna przedstawiać wszystkie informacje dotyczące terenu, który zostanie zagospodarowany oraz przestrzeni w promieniu co najmniej 30 metrów od jego granic. Przede wszystkim muszą zostać zaznaczone granice działki z działkami sąsiadującymi, osie dróg i ulic, linie zabudowy, tereny zielone i pomniki przyrody, granice z terenami o różnym przeznaczeniu oraz infrastruktura liniowa i punktowa. Mapa zazwyczaj zostaje opracowana w skali 1:500.

Jak sporządza się mapę do celów projektowych i kto się tym zajmuje?

Sporządzanie mapy do celów projektowych rozpoczyna się od pozyskania informacji o obrębie ewidencyjnym i numerze działki, a następnie należy zgłosić pracę do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Po kilku dniach uzyskuje się mapę zasadniczą, na której można pracować. Po pomiarach w terenie i naniesieniu zmian na mapę zasadniczą dokument ponownie składa się w ośrodku i można czekać na jego potwierdzenie. Tym wszystkim zajmuje się specjalista – doświadczony geodeta z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Takich można znaleźć w Biurze Geodezyjnym s.c. Adama Myszkowiaka i Jakuba Piechoty. Wybierając geodetów, z którymi zawiąże się współpracę, warto mieć na uwadze to, że od poprawnego i fachowego sporządzenia mapy zależy uzyskanie pozwolenia na budowę oraz jej powodzenie. Dlatego nie należy korzystać z usług pierwszej napotkanej firmy z niskimi cenami. Profesjonalizm jest na wagę złota.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz